Bywalec Życia

opinia i publicystyka o popkulturze

FORMAT PUBLICYSTYCZNY

TOP 10 MĄDROŚCI CAŁKIEM MĄDRYCH!
Przysłowia towarzyszą mi od dzieciństwa, kiedy słyszałem je od swojej babci i dziadka. Jasne, że nie wszystkie mądrości możemy zaliczyć do nazbyt mądrych, ale dzisiaj nie o nich, a o tych całkiem innych. Podróż zaczynamy od miejsca 10, stosując zasadę samego Hitchcocka.         
 
 MIEJSCE 10 
 „CO MASZ ZROBIĆ JUTRO, ZRÓB DZISIAJ”. 
Zazwyczaj to, co mam zrobić dzisiaj, robię jutro (taaa… chciałbym, chyba, że mówimy o wiecznym jutrze!). 
W prawie każdym miesiącu blokują mi połączenia telefoniczne, bo nie zapłaciłem rachunku. Miesiąc w miesiąc, bo zawsze mówię sobie: „jutro zrobię przelew”! A wystarczyłoby zastosować się do rady z przysłowia… 
Zauważyłem, że coachowie motywacyjni często rozbudowują przysłowie w taki oto sposób: „co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, bo jutro może cię już nie być”. Czy tylko dla mnie jest to argument, żeby tym bardziej nie robić rzeczy zaplanowanych na jutro?  
   

źródło: memy.pl  MIEJSCE 9 
 „DOBRYMI CHĘCIAMI JEST PIEKŁO WYBRUKOWANE”. 
To nie jest tak, że dobre intencje w ogóle się nie liczą (chociaż czasem dobre czyny w ogóle się nie liczą, więc o czym mówimy…). Wydają się ważne, ale no właśnie… nimi jest piekło wybrukowane. Często jest tak, że chciało się dobrze, a wyszło jak zwykle (kto tego nie zna?). Jesteśmy postrzegani przez  nasze czyny takie, jakimi one faktycznie są. I nikogo nie obchodzi, jak miało być. 
     

źródło: demotywatory

 MIEJSCE
 „CZASEM LEPIEJ ZBŁĄDZIĆ, NIM ZBYT NACHALNIE PYTAĆ O DROGĘ”. 
Tak powiedział Aldous Leonard Huxley, angielski powieściopisarz. Moja babcia powiedziałaby: „nie rób z siebie dziada”, a mój dziadek: „jeśli już jesteś dziadem, to bądź przynajmniej dziadem honorowym”. Tak czy owak wychodzi na to samo, swój honor trzeba mieć i nie warto go sprzedawać… w ogóle. 
To przysłowie można również rozumieć jako sztukę odpuszczania, sondowania korzyści i strat. Bo to nieprawda, żeby nigdy nie odpuszczać.        MIEJSCE 7 
 „KTO NIE MA W
GŁOWIE, TEN MA W NOGACH”. 
Nic dodać, nic ująć. 
Świetnie sens przysłowia oddaje relacja kapitana Artura Hastingsa z Herculesem Poirotem, z książki Agathy Christie „A.B.C.”(niebawem opinia na bywalcu). 
Kapitan Hastings w świętym oburzeniu zwraca się do Herculesa Poirota, że ten nic nie robi, aby znaleźć mordercę. A ten ze spokojem mu odpowiada, że nie musi biegać jak oszalały, aby złapać przestępcę.  
  

źródło: wiocha.pl

 

 
 MIEJSCE
„DLA CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO”.
Co, nie? 
Jeszcze, żeby chciało się chcieć… wtedy nic nie byłoby niemożliwe! 
 
 
 MIEJSCE
 „KTO SIĘ ROBI
NA OSŁA, TEMU WSZYSCY DAJĄ WORKI” / „DAJ KURZE GRZĘDĘ, A ONA: WYŻEJ
SIĘDĘ”. 
 
Można jeszcze powiedzieć „człowiek jeleń”, „jak se pościelisz, tak się wyśpisz”, a mój sąsiad zawsze mówił: „pokaż tylko, że coś umiesz…”. Zupełnie jak w tym memie!
W świecie, w którym zanika nawet zasada wzajemności, tym bardziej nie warto robić się na osła. 


źródło: demotywatory

       

 
 MIEJSCE
 „I NA RÓWNEJ
DRODZE MOŻNA SIĘ POTKNĄĆ”. 
Mówi się, że jeżeli spadać to z dobrego konia. Ale zazwyczaj przytrafiają nam się potknięcia na prostej drodze, co wyjątkowo boli swoją prozaicznością.  MIEJSCE
 „PAMIĘTAJ, ŻE UMRZESZ” / „CO KOMU
PISANE, TO GO NIE MINIE”. 
Na co dzień nie myślimy o śmierci. I dobrze, bo tak nie dałoby się normalnie funkcjonować. 
Czasem zdarza się tak, że świadomość nieuchronnej śmierci jest jedynym powodem by żyć… bo wieczne życie wcale nie wydaje się być darem, a przekleństwem, przynajmniej na tym „płytkim świecie”.  

źródło: besty.pl

 

 
 MIEJSCE
 „KOT WOBEC
MYSZY PEŁEN JEST ODWAGI”. 
To żadna odwaga, będąc kotem polować na mysz. To żadna odwaga, będąc silniejszym znęcać się nad słabszym. Dla otuchy, można powiedzieć: „nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”. Życie jednak pokazuje, że „ten kot” zawsze spada na cztery łapy, czy inaczej: „złego diabli nie biorą”.  
  
 
 MIEJSCE 
 „UMARŁ KRÓL, NIECH ŻYJE KRÓL”. 
Przysłowie pochodzi ze średniowiecza, kiedy zwyczajem było świętowanie koronacji nowego władcy w dniu pochówku starego władcy. Bardziej współcześnie można powiedzieć „show must go on”, bez względu na wszystko. Można się z tym  nie zgadzać, buntować się takiej kolei rzeczy… A i tak nic nie poradzimy. W kontrze można powiedzieć, że to nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych. Tak czy inaczej, życie wydaje się za krótkie by w końcu nie przyjąć słuszności powiedzenia: „umarł król, niech żyje król”.           

źródło: memy.pl
 format publicystyczny #5 
(grafika postu: © by bywalec życia)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *