Bywalec Życia

opinia i publicystyka o popkulturze

Książka Alice Feeney- Czasami kłamię- recenzja, opinia
FORMAT OPINII

KAŻDY CZASAMI KŁAMIE… ALE AMBER IDZIE NA REKORD!

Książka Alice Feeney- Czasami kłamię- recenzja, opinia
„Czasami kłamię” zaskakuje nieoczywistą narracją.
 
 

Amber Reynolds, po wypadku samochodowym, zapada w śpiączkę. I choć nie może poruszyć się ani cokolwiek powiedzieć, jest świadoma tego, co dzieje się naokoło niej. 

 
 
Alice Feeney, pisarka i dziennikarka BBC. Mieszka w Londynie i Sydney. Jej debiutancka powieść: „Czasami kłamię” została bestsellerem New York Times’a, a także przetłumaczono ją na ponad 20 języków. Kolejna książka Alice Feeney: „I Know Who You Are” premierę ma zaplanowaną na wiosnę 2019 r.    

  

Plany fabularne powieści. 

Alice Feeney akcję „Czasami kłamię” podzieliła na trzy plany fabularne. 
Pierwszy, teraz, czyli wszystko co dzieje się w szpitalu, kiedy Amber leży w śpiączce i próbuję odzyskać pamięć, a przede wszystkim wybudzić się.  
Drugi, na tydzień przed wypadkiem. Wtedy poznajemy jej pracę, siostrę i męża. Amber pracuje w rozgłośni radiowej jako zastępczyni prowadzącej główną audycję. Już wtedy poznajemy jedną z wielu twarzy Amber, bo nasza bohaterka wcale takim aniołkiem nie jest, za jakiego chciałaby uchodzić. 
Trzeci, wspomnienia z dzieciństwa. Są przedstawione w formie pamiętnika. Bardzo podobało mi się, jak Feeney potrafiła dostosować słownictwo, styl opowiadania do tego, kto był autorem tego pamiętnika, czyli do kilkunastoletniej Amber. Wydarzenia z tego planu najlepiej mi się czytało. Były stosunkowo krótkie i ciekawe. 

Narrator kłamca!

Powiedzieć, że główna bohaterka „Czasami kłamię” – Amber, nomen omen, czasami kłamie, to tak jakby nic nie powiedzieć. Tytuł należy traktować z dużym przymrużeniem oka, jeśli planuje się dociec prawdy i rozwikłać kluczową intrygę. A czy jest to łatwe? Czy w ogóle można tego dokonać?   
Myślę, że nie jest sztuką skonstruować zagadkę z zaskakującym rozwiązaniem, gdy autor w ogóle nie daje na kartach swojej historii żadnych podpowiedzi. Alice Feeney doskonale bawi się z czytelnikiem, co rusz wprowadzając go na nowe tropy, dość często wyprowadzając go w pole, bo jak dowiadujemy się z samego tytułu, Amber czasami kłamie.

I sęk w tym, że Amber jest jedynym narratorem. Ta książka bardzo mocno wyróżnia się na tle jakichkolwiek innych, ponieważ narracja wprowadza w błąd. I trzeba samemu oceniać, gdzie tak właściwie nasz narrator skłamał. I w tym przypadku nie tak głupio brzmi przejęzyczenie jednego z polityków – „nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne”, bo w historii Alice Feeney nawet białe nie jest białym. Moim zdaniem, taki „narrator kłamca” to strzał w dziesiątkę. No bo przecież, kto nie wierzyłby opowiadającemu?!

Historia bez oklepanych schematów. 

Podsumowując, debiut Alice Feeney zaskakuje. I to zaskakuje bardzo pozytywnie. Autorka nie bała się iść swoją własną drogą. Stworzyła oryginalną i pozbawioną oklepanych schematów historię, która na ogół trzyma w napięciu. Historia czasami potrafi znużyć czytelnika, co prawda. Jednak warto przebrnąć przez te momenty, aby dobrnąć do całkiem dobrego finału.            

 
czasami kłamię thriller autorki i dziennikarki bbc
 
 
Tytuł oryginalny: Sometimes I Lie
Autor: Alice Feeney
Gatunek: psychologiczny, thriller
Oprawa: miękka
ISBN:9788328047570
Data wydania: 23 października 2017 r.
Wydawnictwo: W.A.B 
 
 
 
 
 
#8
bywalec zycia czasami klamie opinia recenzja
 
 
Notka o autorce (zdjęcie autorki z tego samego źródła) na podstawie: https://www.goodreads.com/author/show/15904689.Alice_Feeney
grafika postu: © by bywalec życia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *