Bywalec Życia

opinia i publicystyka o popkulturze

W jakiej kolejności czytać opowieści z narnii? - powieść C. S. Lewisa - literatura fantasy
FORMAT PUBLICYSTYCZNY

W JAKIEJ KOLEJNOŚCI CZYTAĆ OPOWIEŚCI Z NARNII?

Czy wiedziałeś, że „Opowieści z Narnii” można czytać na kilka sposobów? Jeśli nie, to już wiesz! Dzieło C. S. Lewisa składa się aż z 7 tomów. I wcale nie powiedziane, że musisz rozpoczynać historię z Piotrem, Zuzanną, Edmundem i Łucją. Możesz najpierw wyruszyć w przygodę z Siostrzeńcem Czarodzieja – Digorym i jego przyjaciółką Polą, aby zobaczyć jak „Narnia” powstawała.  

 
 

Pierwsza metoda czytania „Opowieści z Narnii”. 

Klasyczna. 

Kolejność, w której historia została spisana (wydana) przez C. S. Lewisa. Kolejność zgodna z numerowaniem tomów przez wydawcę – „Media Rodzinę”. Również kolejność, od której Disney (a potem FOX) rozpoczął ekranizację „Opowieści z Narnii”. A zatem, poznaj ją! 
Ciekawostka. „Koń i jego chłopiec” został wydany po „Srebrnym krześle”, ale uważa się (tzn. uczeni zajmujący się prozą Lewisa tak uważają), że „Koń i jego chłopiec” został jednak napisany wcześniej niż „Srebrne krzesło”. Tak więc, tom 4 i 5 można miejscami pozamieniać podczas czytania. Zresztą, sam autor lubi odsyłać czytelnika do swoich wcześniejszych książek, robiąc to w sposób bardzo bezpośredni. W „Srebrnym krześle” wspomina o historii „Konia i jego chłopca”. 
 

 

Druga metoda czytania „Opowieści z Narnii”. 

Chronologiczna.

C. S. Lewis nie pisał chronologicznie i nie pisał wyłącznie historii o czwórce rodzeństwa, którą poznajemy w „Lwie, czarownicy i starej szafie”. Pisał o krainie „Narnia”. A zatem, ta metoda układa tomy według chronologii wydarzeń w „Narnii”. Sam Lewis, w odpowiedzi na list swojego fana, mówi tak:


„Sądzę, że bardziej zgadzam się z twoją kolejnością [chronologiczną] niż z tą zaproponowaną przez Twoją matkę. Cykl nie został zaplanowany z góry, jak ona sądzi. Kiedy pisałem Lwa nie sądziłem, że napiszę coś jeszcze. Wtedy napisałem Księcia Kaspiana, jako drugą część, i ciągle nie myślałem, że pojawia się kolejne, a gdy napisałem Podróż byłem już całkowicie pewien, że to będzie ostatnia, ale okazało się, że byłem w błędzie. Tak więc, być może, nie liczy się za bardzo kolejność w jakiej ktoś je czyta. Nie jestem nawet pewien czy wszystkie pozostałe zostały napisane w kolejności, w jakiej zostały wydane”.    
 
 
 
 
#7
bywalec zyciaw jakiej kolejności czytać opowieści z narnii
 
 
okładki ze strony: Media Rodzina
źródło cytatu z C. S. Lewisa: Wikipedia – Dorsett, Lyle; Marjorie Lamp Mead (ed.) (1995). C.S. Lewis: Letters to Children. Touchstone
grafika postu © by bywalec życia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *