O blogu

 

BYWALEC ŻYCIA – OPINIA I PUBLICYSTYKA O POPKULTURZE!

 

O blogu Marka Bartłomieja Cabaka - Bywalec Życia - 5 formatów!

Blog o kulturze

Bywalec Życia jest blogiem o kulturze, w szerokim tego słowa znaczeniu, podzielonym na 5 segmentów tematycznych, zwanych dalej „Formatami Bywalca Życia”. Są to: Format Publicystyczny, Format Opinii, Format Tematów Poważnych, Format Autorski oraz Format Pisarski, a już niedługo do tego grona dołączą: Format Podróżniczy, Format Lifestylowy, Format Krótkich Form Pisarskich oraz Format o Prawie. Jako bloger, abym mógł się rozwijać potrzebuję zmian tych większych i mniejszych… także na Bywalcu Życia, które to przeobrażenia doskonale odzwierciedlają nowe formaty i nowe hasło: „Odbiła mi palma… Kultury!”, niezmiennie odnoszące się do niebieskiej palmy w logo bloga, właśnie.

Blog kulturalny

Bywalec Życia w zamyśle powstał jako blog kulturalny, startując postem „Sitcom – gatunek, który odszedł do lamusa”. Popełniając pierwszy wpis, nie wyobrażałem sobie, żebym mógł pójść w inną stronę niż kultura. Oczywiście, na blogu nie ma tzw. kultury przez wielkie K… recenzji spektaklów teatralnych, piania zachwytów nad nową operetką czy notek z wypadów do filharmonii. Na ten moment nie leży to w spektrum moich zainteresowań i nie uważam, że tego typu kultura jest lepsza od innej, tej często (może) błahszej, ale przez to też bardziej dostępnej i przyswajalnej. Na blogu znajdziecie posty odnoszące się przede wszystkim do polskiej kultury m.in. zobacz opinię na temat filmu „Biała Sukienka”, niesamowitego połączenia zwyczajów związanych z obchodzeniem Bożego Ciało, a z drugiej strony ukazującej różnorodność kulturową Podlasia. Na Bywalcu Życia nie uciekniemy też od kultury amerykańskiej, anglosaskiej, hiszpańskiej… (po prostu z całego swiata), a to za przyczyną książek, seriali, filmów i komiksów.

Blogi o kulturze

Wśród wielu blogów o kulturze, Bywalec Życia (cichą nadzieją autora) wyróżnia się innym, mniej pompatycznym podejściem, wychodząc z założenia, że kulturą jest wszystko to, co otacza nas wokół. A jej komentowanie, opisywanie, wyrażanie opinii dostarcza mi wiele radości, i jako bloger lubię zabierać zdanie, jak i tworzyć powód do dyskusji. Dlatego staram się odpowiadać na każdy Wasz komentarz i co nie będzie specjalną niespodzianką – każdy zostawiony przez Was komentarz niezmiennie mnie cieszy. W tym nawet upatruję sens blogowania. Uwaga Erwina do postu „Historia Lalego Sokołowa w powieści Tatuażysta z Auschwitz”, nie ukrywając dość krytyczna, posłużyła mi do napisania kolejnego postu „Powtórka z Tatuażysty z Auschwitz”, w której naprawiłem błędy poprzedniego wpisu, właśnie o wskazówki Erwina, który zostawił w komentarzu. Nie było łatwo powrócić do tematu, ponieważ pomiędzy pierwszym postem (2018 r.) a drugim postem (2020 r.) minęły dwa lata, ale zrobiłem to z dużą satysfakcją, odświeżając sobie książkę na nowo.

Blog o książkach

W ramach Formatu Opinii na Bywalcu Życia, z wielką przyjemnością dzielę się właśnie opiniami na temat filmów, seriali, gier, komiksów oraz książek. Wszak Bywalec Życia jest blogiem o książkach, także. Do literatury podchodzę z otwartą głową, nie zamykając się w obrębie jednego gatunku, a wprost przeciwnie. Bardzo lubię beletrystykę, która prawdopodobnie dominuje na blogu, w jej najróżniejszych wydaniach – fantasy (m.in. cykl z Narnią), kryminały (np. Rok z Christie), a dzięki Wyzwaniu Czytoholika 2021 przemierzyłem prawie wszystkie gatunki – od erotyków (365 dni) po klasyki (Pan Tadeusz). Książki niebeletrystyczne również goszczą na blogu – poradniki, dokumenty, biografie, autobiografie. Do nadrobienia pozostały tylko książki kulinarne i cukiernicze.

Recenzje książek blog

Nomenklatura „recenzja książki” na blogu nie przekonuje mnie w pełni, wolę mówić o opiniach o książkach, które wyrażam na Bywalcu Życia. Moje opinie przybierają formę recenzji, oczywiście, ale przede wszystkim są luźnymi przemyśleniami, głównie odwołującymi się do emocji z lektury, rzadziej zwracając uwagę na krytyczny aspekt dzieła. Staram się wyważać opinie, pamiętając o szacunku do jego autora, a także do samej opowieści, a w szczególności ta idea przyświeca mi, wówczas gdy historia bazuje na autentycznych wydarzeniach (np. debiut Ewy Pirce). Nie oznacza to jednak, że niekiedy moje opinie nie są złośliwe, co nie umniejsza wytrwałemu dążeniu do poszukiwania pozytywnych stron opowieści.

Blog z recenzjami książek

Książki są jedną z form rozrywki oraz spędzania wolnego czasu, nie gorszą, nie lepszą niż oglądanie filmów i seriali czy czytania komiksów lub grania np. w fabularnego Wiedźmina. Bywalec Życia jest blogiem z recenzjami książek, na którym to wytrwale poszukuję opowieści, która zdobędzie zaszczytne miano „Palmy Kultury”. Historii, która na każdym poziomie okaże się niezwykła (wcale nie musi być idealna), bliska mi na tyle, że poruszy mnie dogłębnie, a nadto zostanie ze mną na co dzień, w lepszych i gorszych chwilach. Nie od dziś wiadomo, że Bywalec Życia Narnią stoi, a na blogu są opinie o wszystkich siedmiu tomach Opowieści z Narnii C. S. Lewisa, i właśnie takich historii poszukuję do tytułu „Palmy Kultury”, najwyższego oznaczenia Bywalca Życia.