Morderstwo w Orient Expressie, Poirot w życiowej formie

MORDERSTWO W ORIENT EXPRESSIE. POIROT W ŻYCIOWEJ FORMIE.

 

Herkules Poirot tuż po rozwiązaniu zagadki kryminalnej w dalekiej Azji, wraca do Europy pociągiem Orient Express. Podczas podróży, ciemną nocą, kolej grzęźnie w zaspie śnieżnej. Na domiar złego, jeden z pasażerów zostaje zabity, a wszystkie poślaki wskazują, że morderca przebywa w przedziale tego samego wagonu. Pochodzący z Belgii detektyw staje przed największym wyzwaniem w swojej karierze, ponieważ dowody wskazują w równym stopniu na każdego z pasażerów Orient Expressu, a więc kto zabił i jaki motyw mu towarzyszył?     

 

POST POWSTAŁ W RAMACH SERII „ROK Z CHRISTIE”.

 

Agatha Christie - portret - pisarka kryminałów.

 

Agatha Christie. Urodziła się 15 września 1890 r. w Anglii. W wieku 11 lat, po śmierci ojca, zaczęła jeździć z matką po świecie. Był to początek jej życiowej pasji – podróżowania. W czasie pierwszej wojny światowej pracowała w aptece – stąd jej znakomita znajomość trucizn. Pierwszą powieścią z postacią słynnego detektywa Herkulesa Poirota była Tajemnicza historia w Styles, wydana w 1920 r. Z biegiem czasu sympatia autorki do detektywa malała, kochali go jednak czytelnicy. Był tak popularny, że w 1975 r. po ukazaniu się książki Kurtyna, w której Poirot ginie, „New York Times” opublikował klepsydrę. Agatha Christie napisała 80 kryminałów, a także kilka powieści obyczajowych pod pseudonimem Mary Westmacott. Jej książki, przetłumaczone na około 100 języków, zostały wydane na świecie w liczbie ponad 2 mld egzemplarzy. W księdze Guinnessa figuruje jako najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Większość twórczości Christie została sfilmowana. Na podstawie jej utworów powstawały też sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry komputerowe. Pisarka zmarła 12 stycznia 1976 r.  *

 

Opowieść w odcinkach.

Morderstwo w Orient Expressie (tytuł oryginalny: Murder on the Orient Express) to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych powieści – okrzykniętej Królową Kryminałów – Agathy Christie. Powieść, zanim doczekała się książkowej wersji, była drukowana w odcinkach (od 1 lipca do 30 września 1933 r.) na łamach czasopisma Saturday Evening Post. Na marginesie, w podobny sposób Henryk Sienkiewicz publikował Krzyżaków. Dzisiaj, wiele książek poczytnych autorów, najpierw swoją premierę miało na platformie Wattpad, również w formie odcinkowej. Podsumowując, na przestrzeni lat tak wiele się zmieniło, żeby koniec końców nic się nie zmieniło.

W pierwszej kolejności przeczytałem książkę (w 2017 r.). Następnie oglądnąłem film, najpierw jego starszą wersję z 2010 r., w której Poirota zagrał David Suchet (w 2018 r.). A dopiero później zobaczyłem ekranizację z 2017 r. m.in. z Willem Dafoe oraz Michelle Pfeiffer (w 2020 r.). Ten post piszę w 2021 r., więc wybaczcie, jeśli coś przykurzyło mi się w pamięci. Niemniej jednak, Morderstwo w Orient Expressie zapamiętałem dosyć dobrze, co możemy zapisać jako pierwszy plus tej powieści.  

Dobre zakończenie, miałcy bohaterowie.

Akurat ten kryminał od Agathy Christie czytało mi się potwornie długo i nieśpiesznie. Zacząłem z wielkim WOW, pomysł mnie porwał, ale niestety nie uniósł zbyt daleko. Szybko poczułem zmęczenie i znużenie tą historią. Być może miałem za wysokie oczekiwania, zanadto wywindowałem sobie ochotę na porywająca fabułę z ciekawymi bohaterami. A tego w tej książce nie znajdziecie – zastrzegę – moim zdaniem. Oczywiście, dostaliśmy Herkulesa Poirota, który błąkał się po kartach powieści, przebijał się przez kolejne wagony pociągu, szukał mordercy, przesłuchiwał świadków i specjalnie nic z tego nie wychodziło. Sytuacja diametralnie odmieniła się w samej końcówce książki. Zakończenie jest po prostu mistrzowskie, oryginalne i nowatorskie. Wynagradza w jakimś stopniu rozwlekłe przesłuchiwania pasażerów Orient Expressu. Ale niestety, co się wynudziłem wcześniej, to moje! Ta książka ma ewidentnie dwa słabe punkty – miałkie postacie oraz leniwą akcję. To, co czyni Morderstwo w Orient Expressie kultowym to zaskakujące rozwiązanie fabularne oraz genialny (w gruncie rzeczy i prosty) pomysł na zawiązanie akcji. No i dodajmy jeszcze, ma Poirota w życiowej formie, choć nie od pierwszych kart powieści.

Nawet nie wiecie, jak bardzo chciałbym napisać więcej o zakończeniu Morderstwa w Orient Expressie. Boję się jednak, że z każdym kolejnym słowem zaspoilerowałbym Wam ów zakończenie. A znając je przed przystąpieniem do lektury, uczyniłoby ją kompletnie jałową, a przede wszystkim nie dostalibyście nagrody od Agathy Christie, jaką przygotowała dla wytrwałych czytelników. Ci z Was, którzy już przeczytali książkę czy zobaczyli film, doskonale wiedza, o czym mówię!             

Herkules Poirot w dwóch filmowych wydaniach. 

Przejdźmy do adaptacji filmowych. Niestety powielają one słabe punkty samej książki, ale robią to w nierównym stopniu. Dla ułatwienia, film z 2010 r. pt. „Poirot – Morderstwo w Orient Expressie” będę nazywał Morderstwem 2010. Natomiast, film z 2017 r. pt. „Morderstwo w Orient Expressie” będę nazywał Morderstwem 2017. Oba filmy zalinkowałem do Filmwebu, aby już kompletnie nie było wątpliwości, o czym mówię.  

Moim nieskromnym zdaniem, jedynym aktorem, który dobrze odegrał Herkulesa Poirota jest David Suchet z Morderstwa 2010. Wygląda jak Belg, idealnie odwzorował wszystkie cechy książkowej postaci, które nakreśliła Agatha Christie. Nic więcej, nic mniej, a wyszedł mu ten bohater kapitalnie. David Suchet po prostu stał się Poirotem i w tym tkwi sukces, który aktor z Morderstwa 2017 nie powtórzył, a nawet w ogóle się do niego nie przybliżył. Kenneth Branagh ze słynnego detektywa uczynił coś na wzór pajaca, próbującego upodobnić się do Sherloka Holmesa, a bardziej wyszedł mu inny detektyw, a mianowicie Jacques Clouseau z Różowej Pantery. Klapa, niestety.

Morderstwo 2010 nie jest dobrym filmem. To typowo tania produkcja telewizyjna i nie ratuje jej nawet David Suchet. Morderstwo 2017 to już całkiem inna bajka. To wysoko budżetowy film w gwiazdorskiej obsadzie. Penelope Cruz, Johnny Deep czy Michelle Pfeiffer wyciągają swoje postacie, które już w pierwowzorze literackim były słabo i bezbarwnie nakreślone. Świetne kadry, dobra muzyka nadają filmowi niepowtarzalny klimat. Tylko jeśli dałoby radę zamienić aktorów wcielających się w Herkulesa Poirota… Morderstwo 2017 stałoby się naprawdę warte oglądnięcia, a o Morderstwie 2010 ze spokojem ducha moglibyśmy zapomnieć. Ach, te gdybanie?!

Morderstwo w Orient Expressie – podsumowanie. 

Jestem daleki od stwierdzenia, że Morderstwo w Orient Expressie to najlepszy kryminał Agathy Christie. Samo zakończenie nie robi książki, choćby było nawet nie wiadomo jak wspaniałe. Już dużo lepsze jest „A.B.C.” również z Herkulesem Poirotem. Co nie zmienia faktu, że nie przeczytać Morderstwa w Orient Expressie… no, no, no… no nie wiem, tak nie po bożemu 😉.             

          

2.5/5
morderstwo w orient expressie

Morderstwo w Orient Expressie

Tytuł oryginalny: Murder on the Orient Express

Autor: Agatha Christie

Gatunek: kryminał

Oprawa: miękka

Tłumaczenie: Anna Wiśniewska-Walczyk

Data premiery: Wielka Brytania, 1934 r.

* Źródło notki o autorce – skrzydełko książki, grafika postu © by bywalec życia, grafika bazowa – materiały prasowe, Format Opinii #37


Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Anna - Kropla Morza
10 stycznia 2022 18:38

Właśnie sobie uświadomiłam, że mimo iż lubię kryminały, to nigdy nie sięgnęłam po Agathę Christie, co jest niewybaczalnym błędem. Co prawda kilka razy myślałam o jej książkach, ale w końcu zwyciężało coś innego … Nowy rok, więc czas nadrobić to ewidentne niedopatrzenie!

Ania
Ania
14 listopada 2021 16:37

Morderstwo w Orient Expressie (tytuł oryginalny: Murder on the Orient Express) to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych powieści – okrzykniętej Królową Kryminałów – Agathy Christie. Pamiętam, że przeczytałam ją pierwszy raz, będąc jeszcze dzieckiem i bardzo mi się spodobała. Był to początek mojego zafascynowania kryminałami oraz tą autorką. Bardzo polubiłam postać Herkulesa Poirota i śledziłam z napięciem dalsze poczynania detektywa. To, co czyni Morderstwo w Orient Expressie kultowym to zaskakujące rozwiązanie fabularne oraz genialny (w gruncie rzeczy i prosty) pomysł na zawiązanie akcji. Zakończenie jest po prostu mistrzowskie, oryginalne i nowatorskie. Z pewnością każdy czytelnik powinien sięgnąć po tę książkę i… Czytaj więcej »

Anna
13 listopada 2021 15:10

Ta ksiazka to klasyka, wspaniale, ze wciaz sa nowe ekranizacje : )

Magdalena
Magdalena
12 listopada 2021 18:06

𝕯𝖟𝖎𝖘𝖎𝖆𝖏, 𝖜𝖎𝖊𝖑𝖊 𝖐𝖘𝖎ąż𝖊𝖐 𝖕𝖔𝖈𝖟𝖞𝖙𝖓𝖞𝖈𝖍 𝖆𝖚𝖙𝖔𝖗ó𝖜, 𝖓𝖆𝖏𝖕𝖎𝖊𝖗𝖜 𝖘𝖜𝖔𝖏ą 𝖕𝖗𝖊𝖒𝖎𝖊𝖗ę 𝖒𝖎𝖆ł𝖔 𝖓𝖆 𝖕𝖑𝖆𝖙𝖋𝖔𝖗𝖒𝖎𝖊 𝖂𝖆𝖙𝖙𝖕𝖆𝖉, 𝖗ó𝖜𝖓𝖎𝖊ż 𝖜 𝖋𝖔𝖗𝖒𝖎𝖊 𝖔𝖉𝖈𝖎𝖓𝖐𝖔𝖜𝖊𝖏. O czym, szczerze mówiąc nie miałam pojęcia. Słyszałam o jednym polskim pisarzu oraz wiem, że jedna bardzo popularna książka w pierwszej wersji była po prostu fanficem. 𝖂 𝖕𝖎𝖊𝖗𝖜𝖘𝖟𝖊𝖏 𝖐𝖔𝖑𝖊𝖏𝖓𝖔ś𝖈𝖎 𝖕𝖗𝖟𝖊𝖈𝖟𝖞𝖙𝖆ł𝖊𝖒 𝖐𝖘𝖎ąż𝖐ę (𝖜 2017 𝖗.). 𝕹𝖆𝖘𝖙ę𝖕𝖓𝖎𝖊 𝖔𝖌𝖑ą𝖉𝖓ął𝖊𝖒 𝖋𝖎𝖑𝖒, 𝖓𝖆𝖏𝖕𝖎𝖊𝖗𝖜 𝖏𝖊𝖌𝖔 𝖘𝖙𝖆𝖗𝖘𝖟ą 𝖜𝖊𝖗𝖘𝖏ę 𝖟 2010 𝖗., 𝖜 𝖐𝖙ó𝖗𝖊𝖏 𝕻𝖔𝖎𝖗𝖔𝖙𝖆 𝖟𝖆𝖌𝖗𝖆ł 𝕯𝖆𝖛𝖎𝖉 𝕾𝖚𝖈𝖍𝖊𝖙 (𝖜 2018 𝖗.). 𝕬 𝖉𝖔𝖕𝖎𝖊𝖗𝖔 𝖕óź𝖓𝖎𝖊𝖏 𝖟𝖔𝖇𝖆𝖈𝖟𝖞ł𝖊𝖒 𝖊𝖐𝖗𝖆𝖓𝖎𝖟𝖆𝖈𝖏ę 𝖟 2017 𝖗. 𝖒.𝖎𝖓. 𝖟 𝖂𝖎𝖑𝖑𝖊𝖒 𝕯𝖆𝖋𝖔𝖊 𝖔𝖗𝖆𝖟 𝕸𝖎𝖈𝖍𝖊𝖑𝖑𝖊 𝕻𝖋𝖊𝖎𝖋𝖋𝖊𝖗 (𝖜 2020 𝖗.). Ja też rozpoczęłam od książki, ale później widziałam tylko serial BBC z genialnym… Czytaj więcej »

Irena
Irena
9 listopada 2021 08:24

Herkules Poirot tuż po rozwiązaniu zagadki kryminalnej w dalekiej Azji, wraca do Europy pociągiem Orient Express. Podczas podróży, ciemną nocą, kolej grzęźnie w zaspie śnieżnej. Na domiar złego, jeden z pasażerów zostaje zabity, a wszystkie poślaki wskazują, że morderca przebywa w przedziale tego samego wagonu. Pochodzący z Belgii detektyw staje przed największym wyzwaniem.
Nie lubię takiej tematyki. Nie lubię kiedy ktoś ginie, ktoś kogoś zabija.

Biorę udział w Konkursie. Akceptuję Regulamin Konkursu. Zapoznałem/am się z Polityką Prywatności na blogu Bywalec Życia

Michał
6 listopada 2021 10:28

Bardzo ciekawy wpis, a Agatha Christie to zdecydowanie królowa kryminałów.

Patrycja
Patrycja
22 sierpnia 2021 10:05

Bardzo lubię ten fil, chętnie dowiem się więcej:)

toksyczna kosmetyczka
toksyczna kosmetyczka
20 sierpnia 2021 02:04

Zapowiada się wspaniała uczta
czytelnicza 😀 Choć zwykle nie sięgam po tego typu książki, to naprawdę się nad
ta zastanowię

Aleksandra
Aleksandra
19 sierpnia 2021 14:04

Książkę przeczytałam w całości, chociaż zakończenie nie zrobiło na mnie dużego wrażenia, nie tego się spodziewałam …

Gosia z polkanamalcie.pl
19 sierpnia 2021 14:00

Uwielbiam takie historie!

Joanna
18 sierpnia 2021 23:37

Oglądałam film w dwóch wersjach i mi się podobał.

Spirulina
16 sierpnia 2021 12:36

Koniecznie muszę przeczytać, bo bardzo lubię tego typu książki 🙂

Instytut Designu
15 sierpnia 2021 07:24

Uwielbiam kryminały i i przygody belgijskiego detektywa.

Asia czytasia
5 sierpnia 2021 22:35

W sumie też nie nazwałaby jej najlepszym kryminałem Christie, ale czytało się dobrze 😉

Koralina
2 sierpnia 2021 23:20

kryminały to nie moja bajka, chyba nawet nigdy nie miałam okazji sięgnąć po twórczość tej autorki. Jednak chyba się skuszę, może nie najlepszy kryminał, ale klasykę trzeba znać 😉

Paulina Kwiatkowska
2 sierpnia 2021 17:04

Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, więc nie mam swoich wrażeń, za to siostra jest jej wielką fanką.

Karolina z Rudeiczarne.pl
2 sierpnia 2021 12:37

Uwielbiam jej ksiązki, zaczytywalam sie juz jako dziecko 🙂

Luiza
2 sierpnia 2021 10:53

To była pierwsza książka A. Christie, którą przeczytałam i chyba lubię ją najbardziej 🙂

Natalia
1 sierpnia 2021 23:18

Książki tej autorki są moim wyrzutem sumienia, ale mam nadzieję, że w końcu je kiedyś nadrobię.

pojedztam.pl
1 sierpnia 2021 14:30

To była pierwsza książka tej autorki z którą miałam okazję się zapoznać i wywarła na mnie spore wrażenie.

Agata
1 sierpnia 2021 14:05

O dziś o mojej imienniczce! Niestety nie czytam nic jej autorstwa, bo jakoś nie jest to typ literatury, który lubię. 

Kasia
1 sierpnia 2021 00:45

Wstyd się przyznać, ale nie czytałam nic tej autorki… Jak do tego doszło – nie wiem. Wszak uwielbiam wszelkie kryminały…

CzteryFajery.pl - blog kulinarny
31 lipca 2021 11:50

Kiedyś uwielbiałam powieści Agathy Christie, dziś już nudzą. Być może za często je czytałam.
Ps. Bardzo dobrze przygotowana recenzja 🙂

Anna
31 lipca 2021 10:54

Uwielbiam Agatę Christie i znam wszystkie Jej książki. Morderstwo w Orient Expresie czytałam oczywiście i oglądałam film z Poirotem w roli głównej.