TOP 10 MĄDROŚCI NIE DO KOŃCA MĄDRYCH!

 

Czasem, co na pierwszy rzut oka wydaje się słuszne albo jako takie jest nam przedstawiane, po głębszym przemyśleniu wcale takim nie jest, a wręcz odwrotnie. I właśnie o takich „mądrościach” dzisiaj. Tak więc, zaczynamy od miejsca 10, szukając lidera niechlubnego rankingu. 

MIEJSCE 10 

„W ŻYCIU TRZEBA WSZYSTKIEGO SPRÓBOWAĆ”

Naprawdę wszystkiego? To powiedzenie wydaje się być czystą głupotą, podobnie jak podobne mu powiedzenie „wszystko jest dla ludzi” – czyli np. trucizna też (i wiele innych rzeczy)?, można się zastanawiać. Pewnie chodziło o spróbowanie tego wszystkiego, czego się chce (szaleć, bo życie jest krótkie), ale literalnie wybrzmiało nie za mądrze, dlatego znalazło się na naszej liście.       

MIEJSCE 9 

„BIEDA, GDZIE NIE MA BATA”

Świat się zmienia, a przysłowie zostało niektórym na uciechę. Pół biedy, jak ten „bat” to cywilizowana forma kary i utworzenie hierarchii w grupie (rodzinie), gorzej jak zwykła przemoc i zarządzanie strachem. Krótko, przysłowie sprzed ery szacunku i rozmowy.  

MIEJSCE 8 

„GDZIE JEST BOGACTWO TAM I ŁAJDACTWO”.

Przypisywanie łajdactwa do bogactwa albo łajdactwa do biedy jest skrajnie idiotyczne. Nie ma statystyki, która mówiłaby, że więcej łajdaków jest wśród bogaczy lub biedaków. Łajdak to łajdak, niezależnie od zasobności portfela.  

MIEJSCE 7 

„LEPIEJ PRZEPIĆ NIŻ ZGUBIĆ”.

Przysłowie „lepiej przepić niż zgubić” po prostu nie ma sensu. „Przepić” jest czynnością zaplanowaną, a „zgubić” czynnością przypadkową. Gdybym wiedział, że zgubię – zrobiłbym wszystko, żeby nie zgubić, a nie wszystko, aby przepić zawczasu. Prawdziwa mądrość ludowa, chapeau bas!  

MIEJSCE 6 

„WYSOKI JAK TOPOLA, GŁUPI JAK FASOLA”.

Żeby się rymowało… A sens? Cytując klasyka – „a na co to komu?”.  

MIEJSCE 5

„TYLKO WINNY SIĘ TŁUMACZY / PRAWDA SAMA SIĘ OBRONI”.

Szlachetne i romantyczne podejście, ale bałamucące i odpuszczające. Prawda jest taka, że „kłamstwo, choć ma krótkie nóżki” niejednokrotnie zwycięża nad nią (tą bidulką), która ponoć zawsze sama się obroni (może tak, ale w bajkach Andersena). A powiedzenie „tylko winny się tłumaczy” jest powiedzeniem jeszcze bardziej absurdalnym.         

MIEJSCE 4 

„KTO BOGATEMU ZABRONI?”.

To powiedzenie można pojmować w sposób dwojaki tzn. negatywnie i pozytywnie. Kto bogatemu zabroni posiadać trzy domy? (pozytywne rozumienie). Kto bogatemu zabroni pobić pana X i nie ponieść konsekwencji? (rozumienie negatywne). Niestety, mało kto dostrzega różnicę i panuje przekonanie, że bogaty może wszystko. 

MIEJSCE 3

„NIE MA GŁUPICH PYTAŃ. SĄ TYLKO GŁUPIE ODPOWIEDZI”.

świat według kiepskich - halinka, śpisz/ powiedzenia

Powtarzane wszędzie i każdemu na potęgę, w dobrej wierze i zachęcie do poznawania świata. Sam nie zliczyłbym, ile razy usłyszałem tą mądrość. Ale czy naprawdę nie ma głupich pytań? Pewnie, że są! Mnie najbardziej irytują pytania oczywiste, a jeszcze bardziej oczekiwanie pytającego na odpowiedź. 

MIEJSCE 2

„WYROKU SĄDU SIĘ NIE KOMENTUJE”.

gersdorf - sędzia - wyroku sądu się nie komentuje - przysłowia

To nawet nie jest „głupia mądrość”, ale coś kompletnie oderwanego od rzeczywistości panującej w polskim porządku prawnym. Coś bardzo komfortowego dla sędziów, niekoniecznie dla nas – podsądnych (czy szerzej, obywateli). Wyroki sądów można komentować!!! Można się z nimi nie zgadzać!!! Nikt nie może nam tego zabronić!!! Nawet papież ograniczył swoją doktrynę o nieomylności, a w Polsce panuje powszechne przekonanie, że wyroku sądu się nie komentuje, co jest podsycane przez medialne pseudo autorytety.

MIEJSCE 1

„CO CIĘ NIE ZABIJE, TO CIĘ WZMOCNI”.

Mój zdecydowany faworyt na liście „mądrości nie do końca mądrych”! Już za dzieciaka dochodziłem do wniosku, że przysłowie „co cię nie zabije, to cię wzmocni” to jakaś kolosalna bzdura. Najczęściej powtarzana bezrefleksyjnie i służąca jako tanie pocieszenie w trudnych chwilach. Życie to nie film o herosach z trudnym dzieciństwem, a ludzie nie są doświadczalnymi królikami. Traumatyczne przeżycia nie wzmacniają, a osłabiają i nie pozwalają uwolnić się od siebie na długie lata. Bliższe prawdy byłoby „co cię nie zabije, to cię zmieni”.

#2

bywalec zycia top 10 mądrości nie do końca mądrych

grafika postu, grafiki w poście © by bywalec życia

Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Miłość mamy
1 rok temu

Akurat te powiedzenia nie mają za dużo sensu i rzeczywiście nie sprawdzają się w życiu! Moje ulubione Carple diem!

Gosia
Gosia
1 rok temu

Ciekawie napisany post. Taki trochę pół żartem, pół serio. Przynajmniej ja tak to widzę. Ale do rzeczy. Myślę sobie że w życiu może nie tyle trzeba wszystkiego spróbować ile powiedziałabym raczej można spróbować wszystkiego, na co tylko mamy ochotę, a co nie przysporzy nam problemów. Bo balansowanie na granicy prawa jest tyle samo niebezpieczne, co sprawiające radość chyba tylko masochistom. Można próbować w życiu wielu rzeczy, bo po to się żyje by poznawać smak jabłek, wiśni i cytryny, ale wszystko to musi być robione z głową by po fakcie nie żałować swoich decyzji. Owszem, lepiej czegoś spróbować licząc się z… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
1 rok temu

Znałem wcześniej każde z powiedzonek. Myślę, że z powodzeniem mógłbyś napisać kolejny post i jeszcze następny o mądrościach ludowych, powtarzanych z dziada pradziada, które nijak się mają do rzeczywistości i mijają się z prawdą tak bardzo, że czasem aż śmieszą. 🙂

Julia Zienkiewicz
2 lat temu

Ad. 1
Ja najczęściej słyszałam przekształcenia: "Co cię nie zabije, to szkoda" albo "Co cię nie zabije, to sprawi, że sam będziesz chciał to zrobić". Więc zgadzam się w stu procentach.

Brakuje mi tutaj powiedzenia "pieniądze szczęścia nie dają". Owszem, największych wartości nie kupisz za pieniądze (tylko ich zamienniki, co najwyżej), ale lepiej płacze się nad swoim losem w najnowszym Camaro, niż na ulicy.

Marek Bartłomiej Cabak
Odpowiedź do  Julia Zienkiewicz

Nie słyszałem akurat takich przekształceń (w czarnym humorze), ale one wszystkie tylko potwierdzają, że z tą mądrością jest coś nie tak.

Myślałem nad powiedzeniem "pieniądze szczęścia nie dają" i faktycznie nadawałoby się na listę. Absolutna racja!