Filmowy Tag Bywalca Życia

Filmowy Tag Bywalca Życia

 

Na blogu Kamili: Fishtalking znalazłem arcyciekawy tag filmowy, który postanowiłem zaimplementować na Bywalcu Życia. A Bywalec Życia z tagów słynie, no dobra tylko z jednego – booktagu od Czytoholika z 2019 r. Nie da się ukryć, że tagi najlepsze czasy mają za sobą, ale mnie to wcale nie zniechęca. A zatem, Drogi Czytelniku poznaj swojego blogera!

                                                

1. Najlepszy film wszech czasów?

Tak na szybko przychodzi mi na myśl animacja Disney’a Coco, Mulan, ale ta z 1998 r. (nowa Mulan też nie jest zła), Zielona Mila, Skazani na Shawshank, Pianista, To wspaniałe życie, Braveheart – Waleczne Serce. Z lżejszego kalibru – Kevin sam w Nowym Yorku, seria z Shrekiem, Goście, goście, Napad na bank z Louis de Funes’em.

Niemożliwym jest, abym zdecydował się na jeden film wszech czasów. Jednak – podkreślam na dzisiaj – jest to Coco. Za mówienie o rzeczach najważniejszych, za humor, za wzruszenia, za dodawanie otuchy, że śmierć wcale niczego nie musi kończyć.

 

2. Ulubiona scena z tego filmu?

Co śmieszne, właśnie o tej jednej scenie wspomniałem już na Bywalcu Życia w poście „Moje top 10 ulubionych animacji Disney’a”. Mianowicie, gdy Miguel śpiewa babci Coco piosenkę „Pamiętaj mnie”, a ta dołącza do niego. Jeśli komuś ta scena nie złamała serca, musi mieć je ze stali.

 

3. Ulubiony aktor i aktorka?

Pierwszy strzał. Sandra Bullock. Jeśli zaś chodzi o aktora, będzie problem. Na pewno wymienię Louisa de Funesa, Rowana Atkinsona, Gerarda Depardieu, ale też Ryana Reynoldsa, Dwayna Johnsona, a z polskiego podwórka Pawła Królikowskiego, Franciszka Pieczkę. Hola, hola… miało być po jednym?! Tak więc, co ważne – na dziś – będą to Sandra Bullock i Leonardo DiCaprio, ponieważ każdy film z ich udziałem jest świetny.

 

4. Najbardziej irytujący aktor i aktorka?

Tutaj typy mam szybkie i proste. Aktor – Jim Carrey. Za dzieciaka, jak oglądałem filmy: Ace Ventura, Bruca wszechmogącego nawet mnie bawiły, ale później maniera Carrego (przerysowywania wszelkich reakcji) zaczęła mnie irytować. Pomijając fakt, że było to zwyczajnie głupie.

Aktorka – Magdalena Boczarska, zdecydowanie. Wydaję mi się, że kreuje wizerunek osoby mega niesympatycznej. Sprawia wrażenie człowieka oschłego i snobistycznego. Aczkolwiek nie znam jej, dlatego pohamuje się z dalszą oceną. Mówię wyłącznie o kreacji medialnej, co nie zmienia postaci rzeczy, że każdą produkcję z Magdaleną Boczarską omijam szerokim łukiem.  

filmowy tag

 

5. Najlepszy reżyser?

Szkoda, że nie zapytano o najgorszego reżysera. Mógłbym wysypać kilka nazwisk z rękawa, a nawet to zrobię: Vega (żadnej opinii o żadnym jego filmie na blogu nie będzie), Smarzowski (opinia o Klerze na blogu), Kawulski… ok, wystarczy tych trzech asów.

Jeśli zaś chodzi o najlepszego, niech będzie Chris Columbus. Za serię z Kevinem, za pierwsze filmy z uniwersum Harrego Pottera. Ale i Tim Burton, za tworzenie niepowtarzalnych (bajkowych) klimatów w filmach np. w Osobliwym Domu Pani Peregrine z Evą Green.   

 

6. Guilty pleasures?

Szybcy i wściekli, Mission Impossible, Indiana Jones i ogólnie wszystkie filmy akcji. Produkcje z Leslie Nielsenem, Adamem Sandlerem, chociaż Zabójczy rejs z nim i Jennifer Aniston rozbawił mnie przednio. Dodam jeszcze głupie komedie o jeszcze głupszych detektywach – Różowa Pantera i Gorący pościg z Reese Witherspoon. Tak więc, no!

filmowy tag różowa pantera, szybcy i wściekli, leslie nielsen

 

7. Ulubiony wyciskacz łez?

Gwiazd naszych wina, choć nie pamiętam tego filmu najlepiej, opowiadał o dziewczynie chorej na raka, która zakochała się w koszykarzu z amputowaną nogą. Film emanował smutnym klimatem, wzruszał i rozwalał emocjonalnie, zwłaszcza pod koniec. Można oskarżyć produkcję o tanie żerowanie na emocjach, tylko po co?!  

gwiazd anszych wina filmowy tag bywalca życia

 

8. Najbardziej wstrząsający film?

Złodziejka książek. Twórcy ukazali świat w sposób bezwzględnie autentyczny (realia II Wojny Światowej), w którym za odruch serca płaciło się życiem. 

 

9. Filmowy tag. Najnudniejszy film?

Praktycznie wszystkie adaptacje szkolnych lektur – Pan Tadeusz, Syzyfowe prace, Krzyżacy, Ogniem i mieczem (ogólnie cała trylogia z Panem Wołodyjowskim i wielkim wąsem Daniela Olbrychskiego na czele).

Zauważyłem pewien paradoks, ponieważ jako klasa zawsze dążyliśmy, aby na lekcji oglądać filmy, a jednocześnie skazywaliśmy się na najnudniejsze godziny w życiu. 

 

10. Najlepszy duet?

Najlepszy duet aktorów? Najlepszy duet bohaterów filmowych? Nie wiem, o co chodzi, więc wymienię to i to.

Cezary Żak i Artur Barciś – za Karola Krawczyka i Tadeusza Norka z Miodowych lat oraz wójta i Czerepacha z Rancza. Ich kreacje przeszły do popkultury, choć samych aktorów tak średnio lubię, ponieważ politykują, palą śmiecie i powiedziałbym odmawiają niektórym grupom poszanowania (mowa w szczególności o Cezarym Żaku, który nic drożnego nie widział w blokowaniu przez jednego scenarzystę manifestacji Smoleńskiej – każdy ma prawo wyrażać swoje poglądy, a odmawianie komukolwiek ich jest świństwem). Cezarego Żaka można uznać trochę za hipokrytę, bo jest za wolnością i szacunkiem, ale tylko dla tych, którzy myślą tak samo jak on. Właśnie teraz sobie uświadomiłem, że były to duety serialowe. Jednak wójt i Czerepach (Żak i Barciś) występowali także w filmie Ranczo Wilkowyje. No, powiedzmy…

A jeśli idzie o duet bohaterów filmowych, Asterix i Obelix zgarniają nagrodę, uzupełniając się genialnie. Jeden mniejszy, jeden większy. Jeden głupszy, drugi mądrzejszy. Za to jeden za drugim zdolny skoczyć w ogień.

filmowy tag asterix i obelix

 

11. Ulubiony film animowany?

Trochę zwaliłem wcześniej, wskazując Coco w kategorii najlepszy film wszech czasów, ale animacja to też film przecież! Na Bywalcu Życia w poście „Moje top 10 animacji Disney’a” wyszczególniłem 10 najlepszych filmów animowanych, co prawda tylko Disney’a, ale to grono powiększyłbym tylko o Shreka, Madagaskar, Epokę lodowcową oraz Księcia Egiptu.

 

12. Filmowy tag. Crush?

Halle Berry w roli Kobiety-Kot z 2004 r. Może i film nie był najlepszy, ale taka superhero nie przechadza się na co dzień ulicami miast.

kobieta kot halle berry filmowy tag

 

13. Ulubiony czarny charakter?

Biała Czarownica z Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa. Tilda Swinton po mistrzowsku zagrała Jadis – najczarniejszy charakter z całego narnijskiego uniwersum. Więcej o nie w poście „Opowieści z Narnii ponownie na blogu”

opowieści z narnii biała czarownica tilda swinton

 

14. Który film cię najbardziej zaskoczył?

Była to Wyspa tajemnic z Leonardo DiCaprio. Film zaskakuje przewrotnym zakończeniem, po którym zbierałem szczękę z podłogi. Później zakochałem się w tego typu narracji i nawet miałem stworzyć zestawienie takich filmów na Bywalcu Życia, ale chyba zepsułbym frajdę z oglądania, ponieważ po zobaczeniu jednego, znałoby się rozwiązania fabularne wszystkich pozostałych.

           

15. Gdybyś mógł zachować jeden film, co byś wybrał?

Opowieści z Narnii: Książę Kaspian. Film opowiada o przyjaźni, honorze, walce dobra ze złem. Traktuje o rzeczach poważnych, czasem z humorem, czasem na serio. Wprowadza nas do przepięknego uniwersum Narnii, w którym wychodzi nam na spotkanie sam Aslan. 

 

16. Filmowy tag. Najlepsza rekomendacja i od kogo?

Pieniądze to nie wszystko od brata. Lubię tę produkcję i powiem nawet, iż zestarzała się przyzwoicie. No i oczywiście gra tam Stanisława Celińska, a to gwarantuje udany seans.

 

17. Remake, który nie powinien powstać?

Hmmm, a jaki powinien powstać? Cruella (opinia na blogu) od Disney’a, ale to był bardziej reboot, więc się nie liczy. Zresztą, na Bywalcu Życia powstał post „Remake, reboot, remaster… co jest czym? Wyjaśniam”, dla tych którym te pojęcia zlewają się ze sobą. Nowy Król lew – opowiedział tę samą historię na nowo, robiąc to dużo gorzej niż w oryginale, dlatego zasługuje na miano remake’u, który nie powinien powstać.

 

18. Przed śmiercią możesz znów obejrzeć jeden film. Co by to było?

Niebo istnieje naprawdę, żebym ze spokojem ducha mógł przejść na tamten świat.

 

19. Filmowy tag. Ulubiony gatunek i film z tego gatunku?

Film fantasy, ale z elementami kina przygodowego. I Jumanji z legendarnym Robin Williamsem. Sam pomysł na fabułę był strzałem w 10, więc to nie mogło się nie udać. Kocham ten lekko mroczny, a zarazem bajkowy klimat. Kontynuacje spod tego samego brandu z Dwaynem Johnsonem też dają radę, ale co oryginał to oryginał.

jumanji memy filmowy tag

 

20. Pierwszy film na jakim pamiętasz, że byłeś w kinie?

Auta od Disney’a – data premiery 2006 r., więc wtedy miałem 12 lat. I serio żadnej wcześniejszej przygody kinowej nie pamiętam. Za to niewiele później w kinie oglądałem Pioruna, Świadectwo (dokument o Janie Pawle II), Nianię w Nowym Yorku, Jestem legendą oraz Janek Wiśniewski padł.

 

WOW. Dotarłem do końca tagu. I szczerze, nagłówkowałem się nad odpowiedziami! No w końcu ma się łeb nie od parady 😉. Jestem ciekaw Twoich typów, napisz koniecznie w komentarzu lub zrób ten tag u siebie na blogu!      

 

format autorski opinia i publicystyka o popkulturze marek Bartłomiej cabak              Format Autorski, grafika wyróżniająca postu © by bywalec życia , grafika bazowa – Pixabay, grafiki w poście – materiały prasowem memy: demotywatory, besty

Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Bielecki.es
4 czerwca 2022 01:44

Bogate zestawienie, kiedy kolejny „podobny” zestaw. 😉

Pojedztam.pl
30 maja 2022 11:12

O tak, Karola i Tadzia czas niezmiennie lubię od lat.
Coco czytałam tylko książkę, ale film też mam w planach.