Reboot, remake, remaster… Wyjaśniam, co jest czym?!

REMASTER, REBOOT, REMAKE ORAZ PREQUEL, SEQUEL I SPIN OFF… CO JEST CZYM?

        

Czy obce są Ci te pojęcia? A może po prostu mylisz je ze sobą i tak naprawdę nie wiesz już, co jest czym?! Spokojnie, niczym się nie przejmuj. Nie Tobie jednemu! Złośliwi twierdzą, że z łatwością dałoby się je wszystkie zmieścić pod związkiem frazeologicznym „odgrzewany kotlet”, ale nie pójdziemy tą drogą, tylko raz a dobrze rozjaśnimy tę tematykę, zwłaszcza że panuje totalna moda (nie tylko w Hollywood) na remastery, rebooty itd. naszych ulubionych filmów, gier itp.

 

REMASTER    

Jeśli chodzi o remaster, to różni się on zdecydowanie najbardziej od pozostałej dwójki – rebootu i remake’u odnośnie podejścia do oryginału. Po pierwsze i najważniejsze, nie zastępuje oryginału, a jedynie go ulepsza. Zwykle zremasterowane dzieło to dzieło odświeżone od strony audio-wizualnej, graficznej – czy szeroko pojętej warstwy technicznej. Zremasterowany utwór nie rzadko zyskuje rozdzielczość 1080p, a nawet 4K UHD. Ostatnimi czasy dużo słychać o rekonstrukcjach Telewizji Polskiej, która odnowiła swoje stare seriale np. Zmienników, Daleko od szosy czy Lato leśnych ludzi (przyznam się szczerze, że te tytuły za dużo mi nie mówią) i wiele, wiele innych. Pomalowanie czarno-białych filmów (np. Jak rozpętałem II Wojnę Światową) również możemy uznać za formę remasteru.       

Remaster -daleko od szosy, lato leśnych ludzi, zmiennicy  

Remake

Remake (z angielskiego – wytwarzać coś ponownie) odnosi się do gier, filmów, rzadziej do powieści i komiksów, które zostały stworzone na nowo, z zasady z różnym poziomem zmian (poziom zmian będzie wyznacznikiem remake’u w stosunku do rebootu). Ważnym jest, aby remake filmu był również filmem, a remake gry grą itd., w przeciwnym razie mowa byłaby o adaptacji książki na film, czy odwrotnie i w różnej kombinacji – książka, film, gra, komiks, sztuka teatralna, musical… Świetnie tę zależność opisuje Andrzej Sapkowski – który w sobie właściwym stylu, metaforycznie – mówi, że kontynuacją wierzby nie może być krowa, bo krowa jest krową, a wierzba jest wierzbą. Oczywiście, na tym przykładzie podkreślał niezależność powieściowego Wiedźmina od tego gamingowego od CD PROJEKT. Analogicznie możemy odczytać to do remake’u i adaptacji.

Nie da się ukryć, że na remake bardzo mocno postawił Disney, który szczególnie ostatnimi czasy, zalewa nas swoimi historiami opowiadanymi na nowo. Z Disneyem jest ten kłopot, że zazwyczaj przerabia swoje stare animacje na filmy aktorskie, co trochę rozsadza klasyczną definicję remake’u. Niemniej jednak animacja również jest filmem i zasada, że remake filmu musi być filmem powiedzmy, że jest zachowana.

Zanim przejdę do definicji rebootu, już możemy zauważyć, że remake z tej trójcy (remaster, remake, reboot) jest najbardziej perfidnie odgrzewanym kotletem.   

reboot krol lew dumbo disney aladyn          

Reboot

Reboot to dzieło oparte na wcześniejszym dziele, ale na tyle je modyfikujące, że nie możemy powiedzieć, że jest jego kalką odbitą jeden do jeden. Twórca rebootu bierze na tapet oryginał i całkiem na nowo tworzy historię, jedynie luźno nawiązującą do pierwowzoru. Ostatnimi czasy wyszedł reboot Czarodziejek, niestety nieudany. Scenarzyści kompletnie zmienili główne bohaterki – od imion, charakterów, indywidualnych mocy. Przenieśli akcję do innego miasta, zmienili zasady działania czarów i wiele, wiele innych rzeczy. Zostawili jedynie trzon opowieści – trzy siostry, czarodziejki walczą ze złem. Innym przykładem rebootu jest film Mulan od Disney’a (opinia na Bywalcu Życia). Tym razem zmiany nie poszły tak daleko, ale to i tak wystarczyło, żeby z przyjemnością oglądnąć reboot Mulan jako nowy, pełnowartościowy film.  

Prequel

Pojęcia prequel, sequel oraz spin off znacząco różnią się od pojęć wyżej omówionych, są po prostu z innych rozdziałów tej samej bajki.

Otóż, prequel to utwór literacki bądź filmowy, opisujący wydarzenia, które miały miejsce wcześniej od tych przedstawionych w pierwowzorze. Nie jest tajemnica, że prequele powstają później niż oryginalne dzieła, a to wszystko po to, aby wyjaśnić, dopowiedzieć wątki, które działy się w głównej części utworu. W 2021 r. do kin wszedł film Cruella, który daje nam możliwość poznania tytułowej Cruelli, zanim stała się z niej zwyrolka, znana z filmu 101 Dalmatyńczyków. Niedługo opinia na Bywalcu Życia. Innym popularnym prequelem to chociażby film fantasy Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, nawiązujący do uniwersum Harrego Pottera.

      

Sequel

Sequel to nic innego jak kontynuacja danego dzieła, opowiadanie dalszych losów ulubionych bohaterów lub pogłębiane wątku właściwego historii. Sequele powstają na fali popularności oryginału. Tutaj przykładów można mnożyć w nieskończoność, zarówno z polskiego podwórka, jak i zagranicznego – Oszukać przeznaczenie, Oszukać przeznaczenie 2 itd., Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły, Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka itd., Kogel-Mogel, Galimatias, czyli Kogel-Mogel 2 (o trzeciej części Kogla-Mogla miała ukazać się opinia na Bywalcu Życia, ale ponieważ film okazał się tak słaby, że tego zaniechałem) itd. Przenosząc się do świata książki – Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa, Opowieści z Narnii: Książę Kaspian itd. W ramach tej serii możemy wyróżnić również prequel – Opowieści z Narnii: Siostrzeniec czarodzieja.   

sequel opowiesci z anrnii reboot

 

Cheapquel, midquel, interquel, crossover

Zanim przejdę do pojecia spin offu, chciałbym po krótce wspomnieć o:

  1. Cheapquel, czyli sequel niskobudżetowy. Film będący kontynuacją hitu kinowego, ale wyprodukowany tanim kosztem, zwykle wydany na DVD. Disney swego czasu właśnie w ten sposób kontynuował animacje: Mój brat niedźwiedź, Mulan, Król lew.
  2. Midquel, czyli specyficzna forma kontynuacji, której akcja toczy się w trakcie dzieła oryginalnego. Nie szukając daleko to tom piąty Opowieści z Narnii: Koń i jego chłopiec, który jest midquelem części pierwszej – Lwa, czarownicy i starej szafy. Po więcej zapraszam do osobnych opinii na temat tych dwóch książek na Bywalcu Życia.
  3. Interquel to zaś dzieło, które przedstawia wydarzenia rozgrywające się pomiędzy dwoma poprzednimi kompletnymi utworami. Czyli mówiąc prościej, dostaliśmy oryginał, później sequel do oryginału, a na końcu dzieło wciskające się jeszcze swoją opowieścią między oryginał a sequel, które zwie się właśnie interquel. 
  4. Crossover to odmiana sequelu, z tym że w jednym dziele łączą się wątki z dwóch różnych utworów np. w filmie animowanym Batman i Superman, połączono postacie z dwóch różnych uniwersów.              

Spin off

Spin off (z angielskiego – produkt uboczny) jest to całkiem nowy utwór, z tym że bazujący na „starych” bohaterach lub wątkach innego dzieła. Spin off najczęściej rozwija wątki poboczne, a także opowiada historię bohaterów drugoplanowych względem oryginału. Spin offem AutSamoloty, Shreka Kot w butach, Obcego Prometeusz, Herkulesa Xenna –Wojownicza księżniczka czy z polskiego podwórka: Lokatorów Sąsiedzi czy Graczyków Graczykowie, czyli Buła i spóła (jak ktoś pamięta ten sitcom z Buczkowskim i Kurowską, to szacun!). Sama definicja spin offu jako produktu ubocznego nie powinna zbyt wysoko windować naszych oczekiwań, choć zdarzają się oczywiście perełki.   

 

Dużo tego! Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłem co nieco ;)!   

 

reboot remake remaster spin off prequel sequel


Grafika wyróżniająca postu © by Bywalec Życia, fotografia bazowa © by Adam Witczak, grafiki w tekście © by Bywalec Życia, grafiki bazowe – materiały prasowe, żródła: GEEX, Wikipedia, Komputronik Gaming. Format Publicystyczny #33  

Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
1 stycznia 2022 10:44

Ciekawy wpis, wszystko zebrane w całość 🙂

Czarny
22 lipca 2021 09:55

Dobry wpis. I tak nie zapamiętam, ale przynajmniej będę wiedział, gdzie zajrzeć, jakby co!

Karolina/Nasze Bąbelkowo
21 lipca 2021 18:19

Niektóre z tych pojęć znałam,ale inne były mi obce – także dzięki za ich wyjaśnienie i konkretną dawkę wiedzy 🙂

Ania
Ania
19 lipca 2021 13:41

Człowiek uczy sie całe życie 😀 nie o wszystkim wiedzialam 🙂

Grzegorz
18 lipca 2021 19:34

Bardzo dobry, wyjaśniający wiele wpis! 🙂 Dzięki! 🙂

Candy Pandas
12 lipca 2021 11:34

Zawsze mi się to myli 😀 Dzięki za wyjaśnienie! 😀

Marta
Marta
11 lipca 2021 19:36

Szczerze mówiąc wiekszosc z tych terminów była mi obca!

stylowoizdrowo
11 lipca 2021 14:49

Nie wiedziałam że jest tyle odmian