Powrót do Narnii – Książę Kaspian

Powrót do Narnii – Książę Kaspian.

 

Czwórka rodzeństwa Pevensie: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja śpieszą na ratunek księciu Kaspianowi, aby ten – jako prawowity władca Narnii – mógł zasiąść na tronie i położyć kres despotycznym rządom swojego wuja Miraza.    

 
 
 

Post powstał w ramach cyklu: „ROK Z NARNIĄ”! 

 
 

Autor

 
C. S. Lewis, właściwie Clive Staples Lewis (1898-1963), brytyjski pisarz, filolog oraz wykładowca uniwersytecki. 
Jego ojciec Albert był prawnikiem, a matka Florence córką anglikańskiego pastora. 
Podczas I Wojny Światowej wstąpił do armii. Wraz z końcem wojny, podjął studia na Uniwersytecie w Oxfordzie. 
Swój powrót do wiary chrześcijańskiej, co ma ogromny wpływ na jego twórczość, zawdzięcza rozmowom z J. R. R. Tolkienem oraz Hugo Dysonem (w ramach spotkań społeczności literackiej, pod nazwą Inklingowie), a także literaturze George’a MacDonalda.
Swoją przemianę opisuje w autobiografii „Zaskoczony radością”. 
W 1951 r. ukazuje się pierwszy tom „Opowieści z Narnii” zatytułowany „Lew, czarownica i stara szafa”, który to przyniósł mu ponadczasową sławę. 
 Umarł tydzień przed swoimi 65. urodzinami, w dniu zamachu na Johna F. Kennedy’ego, jak również w dniu, w którym zmarł Aldous Huxley. * 
 
 

Powrót naszych ulubionych bohaterów.

Książe Kaspian - opowieści z narnii- rok z narnią na bywalcu.
 
Rodzeństwo Pevensie spotykamy na stacji kolejowej, w Londynie. Blisko rok później od wydarzeń z Lwa, czarownicy i starej szafy, a tuż przed ich rychłym rozdzieleniem. Edmund i Piotr jadą do innej szkoły, a Zuzanna z Łucją do innej. To ostatni moment przed ich rozłąką na co najmniej 10 miesięcy. Między wierszami możemy odczytać sceptyczny stosunek C. S. Lewisa do niekoedukacyjnych szkół z internatem. Nagle czują kłucie w plecach, a następnie bliżej nieokreślona siła ciągnie ich w nieznane do Narnii. Wnet okazuje się, że wezwał ich Książę Kaspian, który zadął w róg królowej Zuzanny. Rodzeństwo Pevensie wróciło do Narnii, która w żadnym stopniu nie przypomina Narnii z dawnych czasów. Starzy Narnijczycy zostali wygnani, a opowieści o lwie Aslanie „włożono między bajki”. Miraz, który przejął bezprawnie władzę, zapowiedział krucjatę na starych Narnijczykach, aby wybić ich, co do jednego. Jedynie Książę Kaspian może przywrócić pokój w Narnii, ale żeby to zrobić – musi szykować się do wojny.             
 
 
 

Co się stało z Narnią w powieści Książę Kaspian?

Opowieści z narnii, książe kaspian
 
W Narnii wydarzenia przyjęły dramatyczny obrót. Prawdziwi Narnijczycy zeszli do podziemia. Koronę władzy przejęli najeźdźcy. A lew Aslan od dawien dawna nie pojawił się w krainie zza szafy. Prawowici władcy wyparowali (końcówka pierwszego tomu), a w Narnii dzieje się dobrze tylko wtedy, gdy na tronie zasiada potomek Adama…
C. S. Lewis zafundował swoim czytelnikom świat niemalże post apokaliptyczny, jako przedwstęp do ostatniego tomu – Ostatniej Bitwy, w którym to dopiero mamy do czynienia z prawdziwą rozpierduchą, ale nie wyprzedzajmy faktów.
W „Księciu Kaspianie” stawka jest wysoka, więc z zaciekawieniem i z napięciem przemierzamy przez kolejne strony książki. Autor z wyczuciem opowiada nam historię, która nawet przez moment nie nuży, ani tym bardziej nie ma niepotrzebnych dłużyzn. Śmiało można powiedzieć, że Lewis znowu to zrobił. Oddał w ręce fanów Narnii świetną powieść.
Miło było poznać kolejne perypetie naszej czwórki protagonistów, którzy po raz kolejny zostali wystawieni na wielką próbę odwagi, waleczności, wiary. C. S. Lewis uratował ich przed rozłąką, dając czas na pobycie ze sobą dłużej. W Lwie, czarownicy i starej szafie Narnia ich zjednoczyła, a teraz podarowała wielką przygodę i radość z jej przeżycia. 
Bardzo polubiłem również nową postać – tytułowego Księcia Kaspiana. I choć został wychowany w duchu telmarskich łotrów, nigdy nie zatracił w sobie prawdy, dobra i życzliwości do innych kultur, w tym kultury starych Narnijczyków. Książę Kaspian będzie jeszcze bohaterem Podróży Wędrowca do Świtu oraz Srebrnego Krzesła. I ta postać tylko zyskuje sympatię czytelników.
Główny złol – wuj Miraz nie jest epickim antagonistą, jak było to w przypadku Białej Czarownicy. Niemniej jednak tom drugi również owocuje w ciekawych złoczyńców. A choćby i mowa o wilkołaku z wiedźmą, którzy przywołując Jadis, odśpiewują formułę nienawiści: „w nienawiści nie mamy sobie równych, możemy sto lat nie jeść i nie pić, a będziemy nienawidzić, kogo ty nienawidzisz”.       
    
 
                           

Książę Kaspian. Kinowa adaptacja Disney’a

Opowieści z Narnii - C S Lewis
 
Po wielkim sukcesie pierwszej części „Lwie, czarownicy i starej szafie” Disney poszedł za ciosem i zekranizował drugi tom Opowieści z Narnii. No i film „Książę Kaspian” nie okazał się kasowym sukcesem. Zarobił jedynie (jak na oczekiwania wytwórni) 419 665 568 $ przy 225 000 000 $ budżetu. Skutkiem tego było oddanie kolejnej części „Podróży Wędrowca do Świtu” wytwórni 20th Century Fox. Tom czwarty „Srebrne krzesło”, choć wielokrotnie zapowiadany, nigdy nie został zekranizowany. W grę wchodziły prawa autorskie spadkobierców Lewisa, którzy ostatecznie zdecydowali się je przekazać dla Netflix’a. Potentat streaming’u ogłosił, że planuje zrealizować Opowieści z Narnii, choć niekoniecznie zamierza się ściśle trzymać pierwowzoru literackiego. Ciekawe, co z tego wyjdzie?
Moim zdaniem film jest świetny. Na to składa się dobra fabuła (podrasowana w stosunku do książki), idealnie dobrana muzyka (nie tylko bitewna) oraz rewelacyjni aktorzy. Ci starzy, znani z poprzedniej części: William Moseley jako Piotr, Anna Popplewell jako Zuzanna, Georgie Henley jako Łucja i m.in. Tilda Swinton jako Biała Czarownica, która pojawia się dosłownie na minutę w filmie i robi wspaniałą robotę. Ta aktorka w „Lwie, czarownicy i starej szafie” po prostu błyszczała! I ci nowi: Ben Barnes jako Książę Kaspian i m.in. Sergio Castellitto, który wcielił się w głodnego władzy wuja Miraza.
Warto zaznaczyć, że poprzednia część z serii trzymała się bardziej pierwowzoru literackiego. Ekranizując tom drugi Opowieści z Narnii, twórcy scenariusza i reżyser Andrew Adamson poszli na większe i mniejsze zmiany. I moim zdaniem wyszło to na korzyść dla filmu. Książka ma zaledwie mniej więcej 200 stron, a jej adaptacja kinowa jest pełnokrwistym dziełem, które niebywale rozszerza krąg odbiorców. I z pewnością Księcia Kaspiana nie należy zaliczać do grona filmów dla najmłodszych, a to przez dość brutalne sceny walki, które praktycznie wypełniają pół filmu.
W stosunku do oryginału literackiego, dodano wątek rodzącego się uczucia między Zuzanną a Kaspianem, atak na twierdzę Miraza (zresztą nieudany). A wycięto np. rozległe sceny z początkowych rozdziałów, jak rodzeństwo jadło jabłka, bo nic innego wyspa „nie oferowała”.
Epicka muzyka Harrego Gregsona-Williamsa robi swoje, choć jest ona kalką z poprzedniej części. Ale po co zmieniać coś, co działa. Końcowa piosenka „The Call” od Reginy Spektor nadaje klimatu całej opowieści, czyniąc ją jeszcze bardziej magiczną.                                                  

 

Genialni Jerzy Zelnik i Agnieszka Greinert

Audiobook - jerzy Zelnik - opowieści z narnii książe kaspian
 
W Polsce dostępne są dwie wersje audiobook’ów Opowieści z Narnii. Pierwsza i lekko sędziwa – czytana przez Halinę Łabonarską (znaną m.in. z roli Królowej Jadwigi z Korony Królów). I druga – w wykonaniu duetu Jerzego Zelnika z Agnieszką Greinert. Nie uważam tej pierwszej wersji za dobrą. W samym nagraniu słychać głośne szumy (że niby to przewracanie kartek?!), natomiast sam głos lektorki jest bardzo cichy. Widać, że zrobiono to półamatorsko. No chyba, że w tamtych czasach takie panowały standardy, co może nawet być prawdopodobne. Samą panią Halinę Łabonarską bardzo lubię i cenię jej dorobek aktorski i szkoda, że ten audiobook tak nie wyszedł. Niemniej jednak od bidy, do poduszki można posłuchać. Na szczęście, kilka lat później doczekaliśmy się rewelacyjnego nagrania książek C. S. Lewisa od duetu Agnieszki Greinert z Jerzym Zelnikiem. Doskonałym pomysłem okazało się rozdzielenie Opowieści z Narnii na dwa głosy. Jerzy Zelnik idealnie wpasował się interpretacją w moralizatorski ton Lewisa, a Agnieszka Greinert w  żywe odtworzenie emocji bohaterów. Oni tego nie przeczytali… nie, nie, nie. Oni to zagrali!                               
 
 

Podsumowanie – Książę Kaspian

Powrót do Narnii - książe kaspian, c s lewis opowiesci z narnii
 
Książę Kaspian nie zawodzi. Zarówno w pierwowzorze literackim, jak i w ekranizacji kinowej. Z wielu względów jest to moja jedna z najulubieńszych części Opowieści z Narnii autorstwa C. S. Lewisa. Znakomicie ukazuje relacje pomiędzy rodzeństwem, które po burzliwym pierwszym tomie, zaczęły się w końcu normalizować. I to jest świetne! Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja wreszcie grają do jednej bramki! I choć główny antagonista Księcia Kaspiana nie umywa się do Białej Czarownicy, i tak fabuła książki (a filmu jeszcze bardziej) trzyma w napięciu i dreszczu niepewności. No i to ostatni tom, którego protagonistami jest czwórka rodzeństwa Pevensie w komplecie.         

 

4.5/5

OPOWIEŚCI Z NARNII

"Książe Kaspian"

Recenzja i opinia - opowieści z narnii - książe kaspian - tom 2.

Tytuł oryginalny: Prince Caspian

Autor: C. S. Lewis

Gatunek: literatura dla dzieci, fantasy, literatura przygodowa

Data premiery: Wielka Brytania,1951 r.

Polski wydawca: Media Rodzina

Tytuł oryginalny: The Chronicles od Narnia: Prince Kaspian 

Reżyseria: Andrew Adamson

Scenariusz: m.in. Christopher Markus

Gatunek: familijny, fantasy, przygodowy

Produkcja: USA, Wielka Brytania

Data premiery: 9 maja 2008 r.

 

* Opracowane na podstawie: zyciorysy.info, Wikipedia i Media Rodzina, grafika postu © by Bywalec Życia, grafiki bazowe – Pixabay, screenshoty z filmu – Disney, Media Rodzina, Format Opinii #9 


Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Zapowiedz
9 czerwca 2020 03:27

Kurcze, wstyd się przyznać, ale nigdy nie oglądałam ani nie czytałam Narni. 🤔 Ale ostatnio mam czas nadrabiania wszelkiego rodzaju zaległości, więc może i na Narnie przyjdzie w końcu czas! 😀

Kat
Kat
8 czerwca 2020 14:38

Wow, jaki dopracowany wpis! Wprawdzie Narnia nigdy szczególnie mnie do siebie nie przyciągała, ale muszę przyznać, twoje recenzje są bardzo zachęcające.

paulina
8 czerwca 2020 10:51

Czytałam tę książkę i bardzo mi się podobała 🙂 Jeśli chodzi o film, to jeszcze nie miałam okazji, ale może właśnie to nadrobię 🙂