Tak to się zaczęło – Lew, czarownica i stara szafa

Tak to się zaczęło – „Lew, czarownica i stara szafa”.

 

Całkiem prawdopodobne, że nie ma takiej osoby, która nie kojarzyłaby „Opowieści z Narnii” ( jeśli jednak jest inaczej – daj znać). Narnią jesteśmy przesiąknięci, bo jak mawiał sam autor (parafrazując) – historia dla dzieci, która podoba się tylko im, nie jest dobrą historią. Do Narnii miło powraca się w każdym wieku. A zatem autorowi udało się stworzyć ponadczasową opowieść. Dzisiaj bierzemy na tapet pierwszy tom „Opowieści z Narnii” – „Lwa, czarownicę i starą szafę”. Niemniej jednak przygoda raptem się zaczyna, a przystanek końcowy zaplanowałem dopiero na grudzień 2019 r. Tu jest mapa – zapoznaj się z pełnym rozkładem! No to jedziemy!    

 

Post powstał w ramach cyklu: „ROK Z NARNIĄ”! 

  
I. Autor
II. Zarys Fabularny
III.  Bohaterowie
IV. Świat przedstawiony
V. Narrator
VI.  Dla kogo?
VII.  Adaptacja kinowa
VIII. PODSUMOWANIE
 
 

I. Autor

c s lewis pisarz autor opowiesci z narnii lwa czarownicy i starej szafy
 
C. S. Lewis, właściwie Clive Staples Lewis (1898-1963), brytyjski pisarz, filolog oraz wykładowca uniwersytecki. 
Jego ojciec Albert był prawnikiem, a matka Florence córką anglikańskiego pastora. 
Podczas I Wojny Światowej wstąpił do armii. Wraz z końcem wojny, podjął studia na Uniwersytecie w Oxfordzie. 
Swój powrót do wiary chrześcijańskiej, co ma ogromny wpływ na jego twórczość, zawdzięcza rozmowom z J. R. R. Tolkienem oraz Hugo Dysonem (w ramach spotkań społeczności literackiej, pod nazwą Inklingowie), a także literaturze George’a MacDonalda.
Swoją przemianę opisuje w autobiografii „Zaskoczony radością”. 
W 1951 r. ukazuje się pierwszy tom „Opowieści z Narnii” zatytułowany „Lew, czarownica i stara szafa”, który to przyniósł mu ponadczasową sławę. 
 Umarł tydzień przed swoimi 65. urodzinami, w dniu zamachu na Johna F. Kennedy’ego, jak również w dniu, w którym zmarł Aldous Huxley. * 
 
 

II. Zarys Fabularny

Naria lew czarownica stara szafa literatura dla dzieci disney
 
     Wojna, rok 1940. Czwórka rodzeństwa: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja zostają ewakuowani z bombardowanego Londynu do wiejskiego domu Profesora Kirke. Na ich powitanie wyjeżdża sroga pani Macready, która za punkt honoru bierze sobie utrzymanie ciszy w ogromnym gmachu, co przy czwórce dzieci okazuje się karkołomne. Niestrudzone rodzeństwo postanawia zwiedzić cały dom. Najmłodsza Łucja natrafia na tajemniczą szafę w małym pokoju. Na szafę, która przenosi do innego świata. Do Narnii.    
 
 

III.  Bohaterowie

Czarwonica Jadis, lew aslan i stara szafa - opowieści z narnii
 
Bohaterowie C. S. Lewisa są bardzo sympatyczni. I powiedziałbym, że nawet czarne charaktery wzbudzają pewnego rodzaju życzliwość u czytelnika. 
Biała Czarownica i jej nadworni zrobili kapitalną robotę, zresztą polecam przeczytać tom 6 „Opowieści z Narnii” pt. „Siostrzeniec Czarodzieja”, w którym poznajemy historię Jadis. Bo jak się okazuje (dla mnie było to zaskoczeniem), Biała Czarownica jest w połowie olbrzymem,  a w połowie dżinem. Jadis to postać do szpiku kości przesiąknięta złem, żądna władzy i bezwzględna w walce o jej utrzymanie. Uważa się za Królową Narnii, i z tego tytułu okupuje zamek Ker-Paravel. W historii pełni rolę głównego antagonisty.  
Powstrzymać tyranię Białej Czarownicy będą próbować Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja, nasi protagoniści. Czwórka rodzeństwa, chcąc uniknąć jednej wojny (w swoim świecie) wpada na pole bitwy innej wojny. Bitwy o Narnię. Na początku drogi, rodzeństwo jest wewnętrznie pokłócone. Nie ufają sobie nawzajem. Nie potrafią się ze sobą porozumieć, co wykorzystuje Jadis przeciągając Edmunda na swoją stronę. C. S. Lewis kapitalnie pokazuje relacje wśród rodzeństwa. I to, że dobre więzi rodzinne należy wypracować, bo to nie jest nikomu dane samym faktem spokrewnienia ze sobą.
Do osobnej z kategorii postaci, należy postać lwa Aslana, władcy Narnii i jej stworzyciela. Jest synem Władcy-Zza-Morza. Aslan to bohater potężny, nieśmiertelny, dobry i groźny. W „Lwie, czarownicy i starej szafie” oddaje swoje życie za grzech zdrady, dokonany przez Edmunda, aby móc zmartwychwstać i odkupić jego winy. Nie da się ukryć, że C. S. Lewis zbudował postać lwa Aslana jako narnisjki odpowiednik naszego Chrystusa. Do tego motywu powrócę w innym poście z cyklu „Rok z Narnią„.
Bohaterowie drugoplanowi jak Faun Tumnus, Państwo Bobrowie czy chociażby Olbrzym Grzmotołup sprawiali, że na twarzy co rusz pojawiał się uśmiech. Byli po prostu bardzo zabawni i nadawali całej historii niekiedy komediowy wymiar.                                   

 

IV. Świat przedstawiony

Łucja, Edmund, Piotr i Zuzanna - rodzeństwo z opowieści z narnii
 
Uniwersum „Lwa, czarownicy i starej szafy” składa się z dwóch światów. Z pierwszego, Londynu z czasów II Wojny Światowej. I drugiego, Krainy Narnia. Z racji tego, że nasi bohaterowie przedostają się z naszego świata do Narnii, można powiedzieć, że to takie odwrócone urban fantasy. Do przedostania się do Narnii (w tym tomie „Opowieści z Narnii”) służy stara szafa, znajdująca się w wiejskim dworze Profesora Kirke.
W Narnii panuje wieczna zima, podczas której nigdy nie ma Bożego Narodzenia. Mroźna Kraina rozciąga się od Latarni aż po wielki zamek Ker-Paravel. Na domiar złego, prawa do  jej władania przypisuje sobie zła Jadis.
Narnia bardzo mocno weszła do popkultury. I chyba każdy chciałby móc, przenieść się do takiego (właśnie) świata. I ta potrzeba (pragnienie) dzisiaj, wydaje mi się, że nie jest wcale mniejsza niż wtedy, kiedy C. S. Lewis spisywał „Opowieści z Narnii”. I w tym tkwi siła i ponadczasowość tej historii.       

 

V. Narrator

Edmund w książce opowieści narnii i filmie disney lew czarownica i stara szafa
 
Narrator sprawia wrażenie poczciwego dziadzia, który opowiada wspaniałą historię. Mi ten styl narracji przypomina opowiadania mojej babci, która to snuła mi je przed snem. To były czasy! Narrator jest w trzeciej osobie. Ma pełnie wiedzy i nierzadko lubi zwracać się wprost do swojego czytelnika, czy też odsyłać go do innych swoich książek. Robi to bardzo bezpośrednio np. „Nie będę podawał imion kucharek profesora Kirke, ponieważ one i tak nie pełnią, w tej historii, znaczącej roli”. Ten zabieg pasuje do tej książki, bo już nie wyobrażam sobie tak opowiadanego thrillera.          

 

VI.  Dla kogo?

Lew aslan - państwo bobrowie - opowiesci z narnii
 
„Opowieści z Narnii” są klasyfikowane jako literatura dziecięca. I sam Lewis jako narrator zwraca się do swojego czytelnika jak do dziecka. Moralizatorski ton Lewisa również wydaje się być skierowany dla najmłodszych. Bo jak inaczej wytłumaczyć przestrogi, aby nie wchodzić do szafy, uprzednio nie upewniając się, że drzwi się nie zatrzasną. I podobnych momentów w „Lwie, czarownicy i starej szafie” jest dużo, dużo więcej. Z drugiej strony, C. S. Lewis mówi: opowieść dla dzieci, która podoba się tylko im, nie jest dobrą opowieścią. A ta opowieść zdecydowanie się podoba. A zatem, czy „Opowieści z Narnii” są dla każdego? Nie powiedziałbym, że dla każdego. Ja doceniam opowiadania, w których świat jest czarno-biały, w których zło nazywamy złem, w których nie ma miejsca na przekleństwa i w których jest duża potrzeba dobra. To taka miła odskocznia od rzeczywistości. Do świata na wskroś innego od tego, który znamy.                     
 

VII.  Adaptacja kinowa

Opowieści z narnii - lew, czarownica, stara szafa
 
Każdy film od Disney’a jest zapowiedzią dobrego kina. W przypadku „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i Stara Szafa” nie mogło być inaczej. Reżyser Andrew Adamson  (odpowiedzialny m.in. za Shreka) dość wiernie oddał klimat, a także fabułę opowieści C. S. Lewisa. Film wydaje się być mniej dziecinny niż książka, przez co bardziej strawny dla większego grona odbiorców. Sam motyw bitwy został pokazany całkiem brutalnie jak na kino familijne i atrakcyjniej niż w przypadku książkowych opisów. 
Film z 2005 roku zestarzał się przyzwoicie. Sama gra aktorska była rewelacyjna. Tilda Swinton w roli Białej Czarownicy błyszczała na kinowych ekranach. Jej przechodzenie z emocji na emocję, z bycia miłą i słodką na bycie wredną i niepokojącą, w przeciągu jednej sekundy, absolutnie wprawiało widza w osłupienie. Inni aktorzy również spisali się świetnie, w rezultacie czego otrzymaliśmy naprawdę dobre kino familijne! 

 

VIII. PODSUMOWANIE

Film disney - lew, czarownica i stara szafa - fantasy dla młodzieży
 
Kilkukrotnie obejrzałem film, dwa razy przesłuchałem audiobook (dostępne są dwie wersje, o czym powiem więcej w kolejnym poście z cyklu „Rok z Narnią”), raz przeczytałem e-book i trzy razy zapoznałem się z „Opowieściami z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” w formie książki tradycyjnej, w tym raz w oryginalnej wersji językowej. Czy jest to normalne? Możliwe, że nie. To tylko dowód na to, że bardzo polubiłem tę historię! No pewnie, że momentami bywa infantylna i jeszcze kilka wad można byłoby wymienić… ale czy ma to większe znaczenie? Wydaje się również, że nie. Bo albo kocha się albo nie!        
 
4.5/5

OPOWIEŚCI Z NARNII

"Lew, czarow-nica i stara szafa"

Lew, czarownica. stara szafa tom 1 opowieści z narnii - c. s. lewisa

Tytuł oryginalny: The Lion, the Witch and the Wardrobe

Autor: C. S. Lewis

Gatunek: literatura dla dzieci, fantasy, literatura przygodowa

Data premiery: Wielka Brytania,1950 r.

Tytuł oryginalny: The Chronicles od Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 

Reżyseria: Andrew Adamson

Scenariusz: m.in. Christopher Markus

Gatunek: familijny, fantasy, przygodowy

Produkcja: USA, Wielka Brytania

Data premiery: 7 grudnia 2005 r

Film Walta Disneya - lew czarownica i stara szafa

* Opracowane na podstawie: zyciorysy.info, Wikipedia i Media Rodzina, grafika postu © by Bywalec Życia, grafiki bazowe – Pixabay, screenshoty z filmu – Disney, Media Rodzina, Format Opinii #7 


 

Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
TosiMama
TosiMama
13 lipca 2021 08:31

Tę opowieść kocham od dziecka. Film uwielbiam, bo pięknie oddaje klimat i nieustannie mnie wzrusza!

Mariusz
Mariusz
31 grudnia 2019 10:15

Nie będę udawał, że przeczytałem tę serię książek bo tak nie jest. Znam autora i owszem. Wiem też iż cykl z Narnią istnieje i od lat wielu wywołuje zachwyt pośród szeregu czytelników. Nie wykluczam jednak i jestem temu coraz bliższy, że gdy tylko moje dzieci podrosną na tyle by zrozumieć z książek Lewisa jak najwięcej zaopatrzę się w tę serię i z nimi ją wspólnie przeczytam. Tzn. ja będę czytał, a one będą słuchały. Obejrzałem natomiast i jeśli mnie pamięć nie myli co najmniej po dwa razy wszystkie zekranizowane dotychczas części cyklu „Opowieści z Narnii”. Jakiś czas temu usłyszałem lub… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
24 grudnia 2019 18:42

Tak sobie myślę, że szufladkowanie jakiejś książki jako stricte dziecięcej lub należącej do kanonu literatury młodzieżowej może być krzywdzące. Wszak wszyscy gdzieś w głębi siebie do końca swoich dni zostajemy dziećmi. Pielęgnowanie w sobie tej dziecięcej radości, naiwności i wiary w pewne rzeczy może wielokrotnie pomóc nam mierzyć się z przeszkodami stawianymi przez wszechświat na naszej drodze. Książka, którą z założenia powinni czytać jedynie ludzie młodzi nie starsi niż osiemnastolatkowie, może na równi spodobać się osobie starszej. Tak właśnie rzecz ma się z „Opowieściami z Narnii”. Znam wielu ludzi, którzy do tej literackiej serii wracają z przyjemnością po latach, odkrywając… Czytaj więcej »

Iza
Iza
21 grudnia 2019 21:14

Dla mnie „Lew, czarownica i stara szafa” to książka, która sprawiła, że czytanie stało się moją pasją <3 Pierwsza część sagi była obowiązkową lekturą w podstawówce, a po kolejne części sięgnęłam, bo byłam ciekawa dalszych przygód bohaterów. O ile książki mnie oczarowały, to adaptacja filmowa nie. Przekazanie głębi, relacji bohaterów, ich sposobu myślenia to cechy, które sprawiają że widz nie jest tylko widzem, ale staje się uczestnikiem wydarzeń. Tego w filmie mi zabrakło i dlatego to książka pozostanie w mym serduszku 🙂

Magda
Magda
19 grudnia 2019 11:49

Jestem wielką fanką „Opowieści z Narnii” 🙂 Słynny poeta Goethe napisał kiedyś, że „gdy pierwszy raz czyta dobrą książkę, ma uczucie jakby zyskiwał nowego przyjaciela” i jest to przeświadczenie, które – mogę to stwierdzić z całą stanowczością – zdecydowanie z nim dzielę. Uczucie to tylko przybiera na sile gdyż Lewis nie napisał tylko jednej książki o Narnii – napisał ich kilka – cały narnijski cykl. A ja przepadam za cyklami książkowymi, zwłaszcza gdy jest to mój ulubiony gatunek literacki – fantasy. Cenię sobie wysoko możliwość poznawania krok po kroku fascynującego świata książkowego uniwersum wykreowanego przez autora, czekając na możliwość poznania… Czytaj więcej »