Top 10 narnijskich ciekawostek

Narnia jest pięknym i rozbudowanym światem, który wciąż zaskakuje… mimo upływu lat i jakby się wydawało przeanalizowania tej historii na wszystkie możliwe strony. Każdy znajduje tutaj coś dla siebie, i to zawsze coś unikatowego. 

 

Ciekawostka numer 10

W pierwszym wydaniu „Kronik z Narnii” (1947 r.) imiona czwórki rodzeństwa brzmiały: Róża, Anna, Marcin i Piotr. Ta wersja także była pozbawiona postaci lwa. Jak sam autor przyznał, Aslan został dodany do opowieści, w wyniku nawracających snów z lwami.     

 

Ciekawostka numer 9

Aslan, tłumacząc z języka tureckiego to lew. Natomiast, Jadis to słowo zaczerpnięte z języka perskiego, oznaczające ni mniej, ni więcej niż czarownicę. 

 

Ciekawostka numer 8

C. S. Lewis dużo czerpał z własnego życia. Podobnie jak w „Opowieściach z Narnii” w jego domu schroniła się czwórka rodzeństwa przed wojną. Profesora Kirke’a autor wzorował na samym sobie (lub albo także na swoim nauczycielu W. T. Kirpatricku), a panią Macraedy na swoim bracie. Z marudzącego ogrodnika (Freda Paxforda) uczynił bohatera „Srebrnego Krzesła”, Błotosmętka.   

 

Ciekawostka numer 7

Przyjęcie „Opowieści z Narnii” nie było najlepsze… do tego stopnia, że wydawnictwo podjęło się wyciszania krytyki. Uważano, że ta książka może zaszkodzić samemu autorowi i spowodować spadek sprzedaży jego innych publikacji. Ówcześnie twierdzono, że książki dla dzieci powinny być realistyczne. A nadto krytykom nie podobała się „chrześcijańska indoktrynacja”, jaką to Lewis miał przemycać w swojej powieści.   

 

Ciekawostka numer 6

C. S. Lewis, na kilka dni przed swoją śmiercią, na nowo przejrzał i ponownie zredagował wszystkie 7 tomów „Opowieści z Narnii”, aby oddać w ręce czytelników jeszcze doskonalsze dzieło. 

 

Ciekawostka numer 5

Autor dość często krytykuje system szkolnictwa. W początkowych tomach obrywa się szkołom z internatem oraz praktyce rozdzielania rodzeństwa ze względu na płeć. Natomiast, w tomie „Srebrne Krzesło” Lewis zmienia zdanie i przewrotnie krytykuje szkoły koedukacyjne. W finale czwartego tomu, pisarz wysyła dyrektorkę (właśnie tej szkoły, którą nazywa eksperymentalną) do parlamentu jako symbol największej zniewagi.  

 

Ciekawostka numer 4

Świat stworzony przez Lewisa trwał 2555 lat. Po przeliczeniu na nasz to zaledwie 49 lat, między 1900, a 1949 rokiem. Panowanie Białej Czarownicy to zaledwie 100 lat narnisjkich.   

 

Ciekawostka numer 3

Dzielna mysz – Ryczypisk może pochwalić się tym, że jako jedyna postać z narnijskiego świata nie umarła, a dobrowolnie odeszła do Krainy Aslana. 

 

Ciekawostka numer 2

„Siostrzeniec Czarodzieja” opisuje powstawanie Narnii, czerpiąc z Księgi Rodzaju. Tak, „Ostatnia Bitwa” opisuje koniec Narnii, czerpiąc z Apokalipsy świętego Jana. 

 

Ciekawostka numer 1

„Lew, czarownica i stara szafa” doczekał się disnejowskiej adaptacji już w 2005 roku. „Książę Kaspian” również, ale przez jego słabe wyniki w box office, kolejną część „Opowieści z Narnii” wyprodukowała wytwórnia 20th Century Fox (co śmieszne, wytwórnia teraz należy do Disney’a). „Srebrnego Krzesła” aż do dzisiaj nie doczekaliśmy się na ekranach, choć jego kinowe zapowiedzi pojawiały się rokrocznie. Obecnie, prawa do Narnii przejął Netflix, który informuje, że wyprodukuje nie tylko filmy, ale także serial z narnijskiego uniwersum. Jednocześnie, podkreśla, że nie będzie trzymał się wiernie oryginałowi i stworzy coś nowego, podając za przykład swój serial „Ania, nie Anna” na podstawie „Ani z Zielonego Wzgórza”.    
 
 
 
#14
bywalec życia top 10 narnia lewis
 
(grafika postu © by bywalec życia, na podstawie grafiki: stuart – licencja standardowa)
źródło: wikipedia, wprost, polskieradio

Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
26 grudnia 2019 10:05

Ile czasu zajęło Ci napisanie tego posta? Nie miałem wcześniej pojęcia o kilku punktach.

vgg
vgg
12 grudnia 2019 19:14

spoks

vgg
vgg
12 grudnia 2019 19:15
Odpowiedź do  vgg

prawda