Wspominam tych, którzy odeszli

Wszystkich świętych - czasem zadumy i pamięci!Nie obchodzę żadnych „Halołinów”, ale nasze polskie  Wszystkich Świętych i Zaduszki… a te święta w 2020 r. wydają się wyjątkowo smutne i inne. Jesienna aura wzmaga do pochylenia się nad rzeczami naprawdę ważnymi – nad życiem i śmiercią. Bo tylu wspaniałych ludzi już odeszło, a nam jedyne, co zostało to ich powspominać.   

 

Paweł Królikowski

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, prezes Związku Artystów Scen Polskich. Największą popularność przyniosła mu rola Kusego w hitowym serialu TVP „Ranczo”. We wspomnieniach znajomych przebija się jedno – serdeczność, z którą podchodził do ludzi. Zmarł 27 lutego 2020 roku w wieku 58 lat, w wyniku ujawnionego guza mózgu.     

Dariusz Gnatowski - aktor znany z roli Arnolda Boczka w sitcomie Świat według Kiepskich.

Dariusz Gnatowski

Aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Serca widzów podbił rolą sympatycznego i pełnego wad Arnolda Boczka w kultowej produkcji „Świat według Kiepskich”. W 2013 roku założył fundację „Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja”, w ramach której działał na rzecz profilaktyki i walki z cukrzycą. Wyreżyserował i zagrał główną rolę w spektaklu „Słodki drań”, w którym edukował w temacie cukrzycy. Zmarł 20 października 2020 r. w wieku 59 lat, w wyniku ostrej niewydolności oddechowej na skutek zapalenia płuc.    

Ewa Żarska

Dziennikarka śledcza, łódzka reporterka Polsat News. W 2017 roku dostała nagrodę „MediaTory” za reportaż telewizyjny „Mała prosiła, by jej nie zabijać” – demaskujący podejrzanego o pedofilię Krzysztofa P. „Piotra”. Zmarła 16 kwietnia 2020 r., znaleziona martwa w swoim mieszkaniu. Do dzisiaj nie wiadomo, jak doszło do jej śmierci.  

Piosenkarka Ewa Demarczyk

Ewa Demarczyk

Piosenkarka, wykonywała utwory w duchu poezji śpiewanej (np. „Czarne Anioły”), przez lata związana z kabaretem „Piwnica pod Baranami”. Występowała na całym świecie, a gościły ją estrady takie jak Carnegie Hall (w nowojorskim Manhattanie) czy chociażby Olympia (w Paryżu). Zmarła 14 sierpnia 2020 r. w Krakowie.   

Premier RP Jan Olszewski

Jan Olszewski

Polityk z pięknym życiorysem, publicysta, prawnik. Żołnierz Szarych Szeregów w okresie II Wojny Światowej oraz uczestnik powstania warszawskiego. Premier RP w latach 1991 – 1993. Zmarł 7 lutego 2019 r. po zasłabnięciu, wcześniej w 2011 r. doznał udaru mózgu. 

Minister Środowiska Jan Szyszko

Jan Szyszko

Polityk, leśnik, nauczyciel akademicki z tytułem naukowym profesora. Powołany dwukrotnie na ministra ochrony środowiska. Szeroko krytykowany (zwłaszcza przez ekologów) za walkę z kornikiem drukarzem przez wycinanie drzew w Puszczy Białowieskiej. Dopiero po jego śmierci 9 października 2019 r., czas przyznał mu rację, że jego działania ochroniły Puszczę Białowieską przed dewastacją szkodnika.    

Andrzej Strzelecki aktor klan

Andrzej Strzelecki

Reżyser, aktor, satyryk, scenarzysta oraz profesor sztuk teatralnych. Dla wielu doktor Koziełła z telenoweli „Klan”. Do końca miał wolę życia, choć zmagał się z nieoperacyjnym nowotworem płuc i oskrzeli. W poruszającym filmie dla „Bądźmy Razem. TVP.” dziękował za wsparcie. Zmarł 17 lipca 2017 r.   

Jerzy Łapiński

Jerzy Łapiński

Aktor telewizyjny oraz teatralny, związany z Teatrem Wybrzeże. Występował w licznych produkcjach telewizyjnych takich jak Rodzina Zastępcza, 13 posterunek czy Złotopolscy. Mistrz ról drugoplanowych. Zmarł 14 maja 2020 r. w wieku 79 lat.   

Louis de funes

Louis de Funes

Francuski aktor komediowy, scenarzysta, zaliczany do grona najwybitniejszych komików nie tylko kinematografii francuskiej. Sławę przyniosła mu rola inspektora Cruchot z serii filmów „Żandarm z St. Tropez”. Zmarł 27 stycznia 1983 r. na zawał serca. Miał 68 lat. Przed śmiercią przygotowywał siódmą część popularnego cyklu pt. „Żandarm pod Waterloo”, gdzie Cruchot miał spotkać się z samym Napoleonem Bonaparte.   

Geraldine McEvan - Panna Marphle

Geraldine McEvan

Brytyjska aktorka teatralna i filmowa, laureatka nagrody BAFTA. Polskiej publiczności zapadła w pamięć rolą charyzmatycznej panny Jane Marple z serii filmów kryminalnych na podstawie twórczości Agathy Christie. A także dzięki kreacji czarownicy Mortianny z filmu „Robin Hood: Książę Złodziei” z Kevinem Costnerem. Zmarła 30 stycznia 2015 r. w wyniku wylewu krwi do mózgu.    

fotografie: materiały prasowe, grafika wyróżniająca: Pixabay, Wspominam tych, którzy odeszli,

format tematów poważnych #4


Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Dominik
1 listopada 2020 17:36

Tak się zastanawiam, czy to że pomaluje sobie twarz znaczy, że obchodzę Halloween? Raczej jest to dla mnie zabawa i możliwość wygłupiania (na mysli mam malunki, nic wiecej)

Irena - Hooltaye w podróży
1 listopada 2020 16:21

To nie jest smutne święto. Pamiętamy o tych, co odeszli… z miłością, z tęsknotą.
Bliskie staje się nam powiedzenie, znalezione gdzieś na jednym z nagrobków: ” Byliśmy tacy jak wy, będziecie tacy, jak my. Odeszło wielu moich bliskich, ale wierzę, że nie będziemy pyłem, tylko spotkamy się z nimi.

Patrycja Czubak
Patrycja Czubak
1 listopada 2020 11:30

Ten czas jest wyjątkowo trudny dla mnie, właśnie pożegnałam dwie osoby.
Ciężko pogodzić się z czyjąś śmiercią..

Madka roku
1 listopada 2020 10:55

Zawsze smuci mnie dzień 1 listopada, bo wtedy bardziej niż zwykle dociera do mnie konieczność przemijania, a w głowie pojawiają się pytania, na które nie znam odpowiedzi. W tym roku jest to wyjątkowo przygnębiające święto.

Szlak Za Szlakiem
1 listopada 2020 10:18

Tak, dzisiaj Dzień Wszystkich Świętych jest zupełnie inny niż zazwyczaj, bardziej przytłaczający. Dużo znanych osób odeszło w tym roku, ale również w naszym prywatnym życiu odeszło ich wiele … zbyt wiele.