Post urodzinowy, tak było, tak jest

 
To już rok! Rok Bywalca! Nie wierzę… Niech ten czas przestanie ZAPIERDZIELAĆ JAK MAŁY SAMOCHODZIK, proszę. Coś mi się jednak wydaję, że moje prośby na nic… nie mamy wszak pilota czasu, szkoda. Ale za to możemy bezkarnie spojrzeć wstecz i przyglądnąć się wzlotom i upadkom na Bywalcu, aby dzięki temu ruszyć mocno do przodu.    
 

TAK BYŁO!

Logo albo coś, co będziemy nazywać logiem, na przestrzeni roku, zmieniało się kilka razy. Sami zobaczcie! 
 
logo wersja druga bywalec życia blog o popkulturze - post urodzinowy - tak było tak jest tak będzie
Logo dla bloga - Bywalec Życia - Marek Bartłomiej Cabak
Bywalec życia - logo dla bloga!
Marek Bartłomiej Cabak - Bywalec Życia - logo najnowsze! 
 
Mam ogromny sentyment do dwójki i trójki. Kolory odpowiadały kolorom formatów, czyli np. czarny oznaczał format publicystyczny, a zielony format opinii. Ciekawe, co nie? Siła w prostocie. Jednak zmiany zmiotły i prostotę na rzecz czegoś bardziej profesjonalnego.    
Zmieniał się również motyw główny bloga (chyba aż cztery razy). Tak było kiedyś! I tak, post: „Hipokryzja, obłuda, cynizm” pojawił się już w grudniu 2018 roku, po czym został usunięty i w dużo łagodniejszej wersji powrócił w lipcu 2019 roku. Zadziałała „cenzura odgórna”, o czym będzie później.  
 

 
Nie jestem grafikiem i przyznam się, że na informatyce (technologii informatycznej!!!) w szkole zdarzało mi się przysypiać, a na informatyce (technologii informatycznej!!!) na studiach bawiliśmy się w tabelki w Excelu, świetnie. Dlatego, niech nie zdziwią Was te dzieła sztuki graficznej, które aż dotąd nie ujrzały światła dziennego!   
 
 

Cóż, czasem szło naprawdę opornie! I osiągnięcie satysfakcjonującej grafiki postu wymagało wielu godzin i ciągłego zmieniania koncepcji. Moim zdaniem, najbardziej koszmarna grafika to „W jakiej kolejności czytać Opowieści z Narnii”. Co i na jakim etapie poszło aż tak nie tak?!

I nie, nie, nie, że czasem się nie udawało, bo najbardziej jestem dumny (pod względem graficznym) z:

Top 10 to nie tak - grafika - skończ wstydu oszczędź, nocny marek

TOP 10 MADROSCI NIE DO KONCA MADRYCH

Hipokryzja, obłuda, cynizm 2 - na bywalcu - owsiak,grabowski

Wycinanie, kombinowanie, dobieranie fontów… painty, gimpy, painty3d, photoshopy… ach

Grafika postu jest ważna, ale jego treść również. A może przede wszystkim! Czasem słabszej grafice towarzyszy lepszy tekst i odwrotnie. Moim zdaniem, w tych przypadkach wszystko gra, dlatego są to moje ulubione posty: 

 

REGIONALIZMY MAŁOPOLSKIE NA POLE kobierzyn i inne

Top 10 mądrości całkiem mądrych - powiedzenia

top 10 mądrości nie do końca mądrych - przysłowia, powiedzenia

Lubię do nich wracać i pamiętam, że ich napisanie przyszło mi szybko, łatwo i przyjemnie. I są po prostu uniwersalne.  

Co nie za bardzo mogę powiedzieć w stosunku do:

OPOWIESCI Z NARNII - LEW CZAROWNICA I STARA SZAFA

TOP 10 IDIOTYZMOW POLSKIEJ SZKOŁY

TOP 10 GIER DZIECINSTWA

Napisanie tych trzech postów zajęło mi masę czasu. Nic nie szło… osiągnięcie zadowalającego efektu to wynik kilku miesięcy pracy, ale było warto! 

Posty z najlepszymi wyświetleniami i z najlepszym odbiorem, nieco odbiegają od mojej osobistej topki, bo przede wszystkim stawiają na kontrowersje i napisane są w zasadzie „na nie” i „na gorzko”. Oto one:  

O: hipokryzja, obłuda cynizm na blogu, polityka show biznes kościół

TOP 10 TYPOW NAUCZYCIELI

Post „Hipokryzja, obłuda, cynizm” już doczekał się kontynuacji, a post „Top 10 idiotyzmów polskiej szkoły” doczeka się kontynuacji pt. „Top 10 typów nauczycieli” już w październiku i będzie jeszcze ostrzej niż dotychczas, ale taka jest koncepcja tych wpisów.  

Niektóre posty nigdy się nie ukazały albo ukazały się na kilka minut, ponieważ zostały utrącone przez instancję najwyższą, mojego odgórnego cenzora. Moich rodziców. I ja naprawdę nie mam dwa latka… oczywiście się śmieję! Ale są to wytrwali recenzenci mojej twórczości.           

Grzechy? Moim największym grzechem jest brak systematyczności, co obiecuję zmienić. Niemniej jednak tak było! A jak będzie?

TAK JEST! TAK BĘDZIE!

Bywalec Życia przez ten rok przeszedł wiele zmian, ale w końcu wypracowałem swoją formułę, zarówno graficzną (stawiając na nowocześniejsze grafiki) jak i merytoryczną. Może nie jest idealnie (a nie jest!), ale dużo lepiej niż na starcie. I chyba o to w tym wszystkim chodzi, aby ciągle iść do przodu.

Do końca roku na pewno ukażą się posty kontynuujące serię „Rok z Narnią”, mini-serię „Hipokryzja, obłuda, cynizm”. Posty językowe jak „Wałęsizmy w naszym życiu” czy „Przysłowie kontra przysłowie”. Nie zabraknie wpisów spod „top 10”, czyli „Moje top 10 animacji Disneya”, „Top 10 produkcji przełomu Millenium”, „Top 10 produkcji przełomu Millenium. Polska.”, „Top 10 typów nauczycieli”, „Moje top 10 memów wszech czasów”. Ożywię, dotychczas uśpiony, format tematów poważnych („Krew to życie”, „Smutny psi los”, „Moja historia mobbingu”) oraz format pisarski (Fabularyzowana Seria o Pisaniu). Na dniach pojawi się post konkursowy, w którym do wygrania będzie m.in. 500 złotych do wydania w dowolnej księgarni internetowej – ty kupujesz, ja płacę. W ramach formatu autorskiego umieszczę wpis „25 faktów na 25 urodziny”. A przed ciszą wyborczą post o tym, dlaczego warto iść i głosować (format publicystyczny). Nie zapominam również o formacie opinii, który od teraz postawi na nowości w popkulturze.

Bądźcie dalej na Bywalcu! Będzie się działo! 

Grafika postu, screenshoty, grafiki w poście © by bywalec życia. FORMAT AUTORSKI #4


 

Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
26 grudnia 2019 09:52

Podsumowania są ważne. Mnie się Twoja stronka podoba. Chciałbym przeczytać niektóre z postów w formie w jakiej się pojawiły nim Twój Najwyższy Cenzor w osobie Twoich Rodziców sprawił, że nie pojawiły się na blogu lub pojawiły się tylko na chwilę. 😉