Top 10 typów nauczycieli. Kontynuacja

„Top 10 typów nauczycieli” jest kontynuacją postu „Top 10 idiotyzmów polskiej szkoły”, który ukazał się w kwietniu na Bywalcu Życia – w okolicznościach Strajku Nauczycieli Anno Domini 2019. Niespełna pół roku później wracam do tematu, aby dotrzymać obietnicę i spojrzeć na nauczycieli nieco łaskawiej niż poprzednio.

        

 

10. NAUCZYCIEL ROBOT  

tOP 10 TYPÓW NAUCZYCIELI - ROBOT - SZKOŁA!

Nauczyciel Robot ogranicza się do mechanicznych zawołań, gestów i ruchów. Do bólu powtarzalnych i bez krzty życia i wigoru. Nie spełnia roli najważniejszej – roli pedagoga. Znany z dyktowania suchych formułek, oklepanych zwrotów i nie kojarzenia poszczególnych uczniów. Nie okazuje ludzkich uczuć, z zewnątrz zimny jest jak skała, oficjalny jak kontrola Urzędu Skarbowego. Jest, a jakby go nie było… też by jakoś było!

  

9. NAUCZYCIEL KOSMITA

top 10 typów nauczycieli - nauczyciel kosmita - szkola

Nauczyciel Kosmita to osobliwa jednostka, a zawód nauczyciela tylko podbija jego dziwność – do bycia kosmitą. O roli pedagoga, również w tym przypadku, nie ma mowy! Moim zdaniem, Nauczyciel Kosmita na linii „szkodzę, jestem neutralny, pomagam” plasuje się jako szkodnik.

Idealnym przykładem tego typu nauczyciela była moja pani od przyrody z podstawówki. Jej sposób mówienia – na wysokim A, specyficzne artykułowanie słów, ubieranie się w jaskrawe bluzki, naśladowanie samej Dolores Umbridge w jej byciu słodką itd. przyprawiało mnie o dreszcz. 

Od razu bardzo jej nie polubiłem i zdaje się, że z wzajemnością. Ta pozorna słodkość i infantylność była maską dla wredności i złośliwości. Któż by się spodziewał?!   

            

8. NAUCZYCIEL ZIOM

Nauczyciel ziom - przyjaciel - szkoła!

Nauczyciel Ziom jest kumplem ucznia. Atmosfera na lekcji bywa luźna, każdy robi, co mu się podoba. Nie ma żadnej dyscypliny. Nauczyciel Ziom liczy na sympatię i atencję swoich podopiecznych. Jednak,  z dnia na dzień traci szacunek, a próba wrócenia do relacji „nauczyciel-uczeń” raczej kończy się fiaskiem, a każdy wie, że „dzieci” potrafią być okrutne. Postawa skrajnie nieodpowiedzialna. Z doświadczenia wiem, że wcale nie tak rzadko spotykana.      

 

7. NAUCZYCIEL IGNORANT

Nauczyciel ignorant, z przymusu, z autorytetem

Nauczyciel Ignorant, czyli najczęściej spotykany typ nauczyciela w polskiej szkole, niestety. Nie przejmuje się uczniami. Często nie ma do nich szacunku, co może objawiać się zadawaniem nieprzemyślanych prac domowych, oddawaniem sprawdzonych klasówek po dwóch miesiącach albo notorycznym spóźnianiem się na lekcje. Zapewne, każdy zna Nauczyciela Ignoranta!   

 

6. NAUCZYCIEL STARY DĄB

nauczycie stary dąb

Nauczyciel Stary Dąb (i wcale nie chodzi tutaj o wiek), czyli „profesor o ugruntowanym i niezmiennym zasobie wiedzy. Raz nauka na studiach pobrana wystarczy jemu, aby przez lata bezrefleksyjnie słać ją w świat. Może w matematyce i historii nie wiele się zmienia… ale ogólnie świat przeobraża się i zmieniają się metody nauczania! Siłą rzeczy, Nauczyciel Stary Dąb z czasem przekształca się w Nauczyciela Kapuściana Głowa.      
   
 

5. NAUCZYCIEL WŁASNY CIEŃ

nauczyciel własny cień

Nauczyciel Własny Cień to osoba, która absolutnie nie nadaje się do roli nauczyciela, i dla własnego dobra – powinna zmienić zawód. „Dzieci” nie biorą jeńców i doskonale wyczuwają słabość i na pewno nie zawahają się jej wykorzystać przeciwko nauczycielowi.   

Często zapominamy, że „te dzieci” wcale tak bardzo się od nas nie różnią. Są złośliwe, agresywne, szydercze, kłótliwe… czy wręcz część z nich reprezentuje patologie społeczne. 

Nauczyciel Własny Cień to m.in. Nauczyciel Ziom po przejściach. Nauczyciel to nie jest zawód dla każdego i myślenie „lubię dzieci, więc będę uczył w szkole” to trochę naiwne.       

 

4. NAUCZYCIEL Z PRZYMUSU 

Top 10 typów nauczycieli - z przymusu

Nauczyciel z Przymusu to hybryda Nauczyciela Starego Dębu oraz Nauczyciela Ignoranta. Z jakiegoś powodu kurczowo trzyma się tego zawodu, choć w ogóle się do tego nie nadaje. Z biegiem czasu może zamienić się w Nauczyciela Własny Cień lub Nauczyciela Hotentota.   

 

3. NAUCZYCIEL KAPUŚCIANA GŁOWA

Top 10 typów nauczycieli - post - nauczyciel kapuściana głowa!

Nauczyciel Kapuściana Głowa w swoim życiu zawodowym nie nagrzeszył się znajomością materii, której naucza. Tak się dziwnie składa, że tyczy się to przede wszystkim nauczycieli języków obcych, którzy niespecjalnie mówią w języku, którego uczą. Ale to tylko didaskalia… 

  

2. NAUCZYCIEL HOTENTOT

Nauczyciel hotentot, bałwan...

Nauczyciel Hotentot ładnie brzmi, ale powiem to wprost – chodzi o Nauczyciela Buca. I to w rozumieniu jak najbardziej krakowskim! Jest to najgorszy typ nauczyciela. Przekonany o swojej świetności, mądrości i szkoda tylko, że nie o swojej gburowatości. Zarządza strachem i to mu w zupełności wystarcza. Pełni rolę anty-pedagoga. Wśród uczniów nie ma szacunku. Zdarza się, że zaskarbia sobie – swoim zachowaniem – szacunek u innych nauczycieli, co jest przejawem patologii. Nauczyciel Hotentot to szara rzeczywistość polskich szkół. 

 

1. NAUCZYCIEL Z AUTORYTETEM

Nauczyciel z autorytetem

Nauczyciel z Autorytetem tyle i aż tyle! Prawdziwy nauczyciel. Pełni rolę wykładowcy i pedagoga. Nauczyciel z Autorytetem to przede wszystkim dobry, empatyczny człowiek. Angażuje się w życie szkoły. Do uczniów ma ogromny szacunek, efektem czego sam jest szanowany i lubiany. Zaraża swoją pasją i serdecznością. Nauczyciel z Autorytetem jest na wymarciu. W toku swojej edukacji spotkałem niewielu takich nauczycieli, a na pewno nimi byli – pani od chemii z gimnazjum i pani od angielskiego z podstawówki, z liceum nie przypominam sobie nikogo takiego.    

Grafika „Top 10 typów nauczycieli” © by bywalec życia, grafika bazowa, grafiki w poście – pixabay. 

Format publicystyczny #15


Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
26 grudnia 2019 13:37

Jak napisałem w pierwszym swoim komentarzu na Twojej stronie, tak konsekwentnie czytam temat za tematem i nie ukrywam, że na ten konkretny post czekałem odkąd przeczytałem jego poprzednią część. Nauczyciela robota nie miałem przyjemności poznać w swoim życiu. Bo nawet ten który dyktował formułki i wymagał ich wykucia na pamięć znał wszystkich uczniów z imienia i nazwiska. Ale może dlatego, że ten konkretny uczył mnie na przykład w jednym roku aż 4 różnych przedmiotów. Nauczyciela z punktu 9 nigdy nie spotkałem, natomiast takich z punktu 8 było wielu. Z kilkoma po dziś dzień toczę żywe dyskusje kiedy tylko się spotkamy.… Czytaj więcej »

Marta
Marta
24 grudnia 2019 18:57

Nauczyciel – człowiek, może po prostu człowiek a czy jest nauczycielem, kierownikiem budowy, dyrektorem czy nawet prezesem, nie ważne. Jestem na etapie, że tylko kiedy pracujemy całym sercem i jesteśmy człowiekiem do drugiego człowieka, niezależnie od stanowiska, nie manipulujemy, nie wykonujemy pracy „na odwa” możemy być szanowni i być autorytetem, co w przypadku zawodu nauczyciel jest bardzo ważne 🙂

Ewa
Ewa
17 grudnia 2019 14:07

Nauczyciel ignorant – miałam wątpliwą przyjemność spotkania takiej persony na ścieżce swojej edukacji. Wiedzy nie przekazał żadnej – bo też i takowej nie posiadał. Potrafił natomiast doskonale opluć uczniów, który siedzieli w drugiej ławce, bo miał paskudny zwyczaj rozsiadać się na pierwszej, która była wolna. Jego enneagramowe mądrości pamiętam do dziś. Tak oto byliśmy małpkami, papugami i innymi stworkami zamiast Anią, Sylwią czy Marcinem. Oceny wystawiał również subiektywnie. Podobała mu się gęba lub nazwisko – super, szóstka! Nie podobało się? Dwója. Bo jąkałeś się opowiadając o bitwie pod Warną. Ale nic nie przebije szóstki, którą postawił jednemu z uczniów za… Czytaj więcej »

Monika
Monika
13 grudnia 2019 23:14

hahaha chyba każdy przerobił to ;D
aż się łezka w oku kręci na wspomnienia tamtych ludzi.. .

Paulina
Paulina
4 listopada 2019 00:51

Szkoda, że 9/10 przedstawionych typów nauczycieli jest tak strasznie negatywnych. Czy nie może być nauczyciel „ziom”, ale i z autorytetem?:) Mój pan od fizyki w gimnazjum właśnie taki był. Albo trochę infantylna, ale strasznie urocza i ujmująca tym nauczycielka, którą jednak wszyscy szanowali i chcieli słuchać, jak moja polonistkę z liceum? Ja raczej w ten sposób podeszłabym do takiego zestawienia:) Mniej surowo, może bardziej pedagogicznie…

Natalia
Natalia
3 listopada 2019 22:36

Oj coś o tym wiem… Czytając ten artykuł od razu w mojej głowie pojawiły się twarze…oraz nazwiska moich nauczycieli 🙂 A gdyby ktoś się mnie zapytał kilka godzin temu o jakiegoś nauczyciela to na pewno bym nie pamiętała jego nazwiska…Ale moją serdeczną Panią od Matematyki zapamiętam do końca życia.. Osoba ktora uwielbiała odpytywać nas przy tablicy…Która uwielbiała nękać nas zadaniami na piatek oraz poniedziałek- teraz to wiem na pewno to było po to abyśmy ją zapamiętali jako NAUCZYCIEL WŁASNY CIEŃ.. Po sprawdzianach chyba to ja byłam Jej CIENIEM 🙂 Odwiedzajac tego bloga pozwole sobie na jeszcze jeden komentarz.. Nauczyciel ZIOM-… Czytaj więcej »

blogierka
3 listopada 2019 00:11

Bardzo kreatyny podział! 😀

MamAsia
2 listopada 2019 11:18

Niezłe zestawienie, chyba każdy napotkał każdy z tych typów. Niestety. Z autorytetem było kilku, wspominam z łezką w oku, bo zwykle tacy nauczyciele zasługują na o wiele większe wypłaty, a cała reszta na wykopanie. Z tego powodu (a zwłaszcza od czasu, gdy sama jestem mamą i niedługo przyjdzie kształcić dzieciaka) jestem za edukacją domową.