Top 10 mądrości całkiem mądrych

 
Przysłowia towarzyszą mi od dzieciństwa, kiedy słyszałem je od swojej babci i dziadka. Jasne, że nie wszystkie mądrości możemy zaliczyć do nazbyt mądrych, ale dzisiaj nie o nich, a o tych całkiem innych. Podróż zaczynamy od miejsca 10, stosując zasadę samego Hitchcocka.         
 
 

 MIEJSCE 10 

 „CO MASZ ZROBIĆ JUTRO, ZRÓB DZISIAJ”. 

 
Zazwyczaj to, co mam zrobić dzisiaj, robię jutro (taaa… chciałbym, chyba, że mówimy o wiecznym jutrze!). 
W prawie każdym miesiącu blokują mi połączenia telefoniczne, bo nie zapłaciłem rachunku. Miesiąc w miesiąc, bo zawsze mówię sobie: „jutro zrobię przelew”! A wystarczyłoby zastosować się do rady z przysłowia… 
Zauważyłem, że coachowie motywacyjni często rozbudowują przysłowie w taki oto sposób: „co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, bo jutro może cię już nie być”. Czy tylko dla mnie jest to argument, żeby tym bardziej nie robić rzeczy zaplanowanych na jutro?  
  Co masz zrobić dziś zrób jutro - powiedzenia MIEJSCE 9 
 „DOBRYMI CHĘCIAMI JEST PIEKŁO WYBRUKOWANE”. 

 

To nie jest tak, że dobre intencje w ogóle się nie liczą (chociaż czasem dobre czyny w ogóle się nie liczą, więc o czym mówimy…). Wydają się ważne, ale no właśnie… nimi jest piekło wybrukowane. Często jest tak, że chciało się dobrze, a wyszło jak zwykle (kto tego nie zna?). Jesteśmy postrzegani przez  nasze czyny takie, jakimi one faktycznie są. I nikogo nie obchodzi, jak miało być. 
    Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane - top 10 mądrośći całkiem mądrych MIEJSCE 8 
 „CZASEM LEPIEJ ZBŁĄDZIĆ, NIM ZBYT NACHALNIE PYTAĆ O DROGĘ”. 

 
Tak powiedział Aldous Leonard Huxley, angielski powieściopisarz. Moja babcia powiedziałaby: „nie rób z siebie dziada”, a mój dziadek: „jeśli już jesteś dziadem, to bądź przynajmniej dziadem honorowym”. Tak czy owak wychodzi na to samo, swój honor trzeba mieć i nie warto go sprzedawać… w ogóle. 
To przysłowie można również rozumieć jako sztukę odpuszczania, sondowania korzyści i strat. Bo to nieprawda, żeby nigdy nie odpuszczać.        MIEJSCE 7 
 „KTO NIE MA W GŁOWIE, TEN MA W NOGACH”. 

 
Nic dodać, nic ująć. 
Świetnie sens przysłowia oddaje relacja kapitana Artura Hastingsa z Herculesem Poirotem, z książki Agathy Christie „A.B.C.”(niebawem opinia na bywalcu). 
Kapitan Hastings w świętym oburzeniu zwraca się do Herculesa Poirota, że ten nic nie robi, aby znaleźć mordercę. A ten ze spokojem mu odpowiada, że nie musi biegać jak oszalały, aby złapać przestępcę.  
  Top 10 mądrosći - powiedzenia, ciekawostki, zestawienie

 

 

 

 MIEJSCE 6 
„DLA CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO”.

 
Co, nie? 
Jeszcze, żeby chciało się chcieć… wtedy nic nie byłoby niemożliwe! 
 
 

 MIEJSCE 5 
 „KTO SIĘ ROBI NA OSŁA, TEMU WSZYSCY DAJĄ WORKI” / „DAJ KURZE GRZĘDĘ, A ONA: WYŻEJ SIĘDĘ”. 

 
Można jeszcze powiedzieć „człowiek jeleń”, „jak se pościelisz, tak się wyśpisz”, a mój sąsiad zawsze mówił: „pokaż tylko, że coś umiesz…”. Zupełnie jak w tym memie!
W świecie, w którym zanika nawet zasada wzajemności, tym bardziej nie warto robić się na osła. 

Memy = powiedzenia - mądrości - bywalec życia

       

 

 MIEJSCE 4 
 „I NA RÓWNEJ DRODZE MOŻNA SIĘ POTKNĄĆ”. 

 
Mówi się, że jeżeli spadać to z dobrego konia. Ale zazwyczaj przytrafiają nam się potknięcia na prostej drodze, co wyjątkowo boli swoją prozaicznością.  MIEJSCE 3 
 „PAMIĘTAJ, ŻE UMRZESZ” / „CO KOMU PISANE, TO GO NIE MINIE”. 

 
Na co dzień nie myślimy o śmierci. I dobrze, bo tak nie dałoby się normalnie funkcjonować. 
Czasem zdarza się tak, że świadomość nieuchronnej śmierci jest jedynym powodem by żyć… bo wieczne życie wcale nie wydaje się być darem, a przekleństwem, przynajmniej na tym „płytkim świecie”.  
 

Memento - pamiętaj, że umrzesz - top 10 mądrości

 

 

 MIEJSCE 2 
 „KOT WOBEC MYSZY PEŁEN JEST ODWAGI”. 

 
To żadna odwaga, będąc kotem polować na mysz. To żadna odwaga, będąc silniejszym znęcać się nad słabszym. Dla otuchy, można powiedzieć: „nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”. Życie jednak pokazuje, że „ten kot” zawsze spada na cztery łapy, czy inaczej: „złego diabli nie biorą”.  
  
 

 MIEJSCE 1 

 „UMARŁ KRÓL, NIECH ŻYJE KRÓL”. 

 
Przysłowie pochodzi ze średniowiecza, kiedy zwyczajem było świętowanie koronacji nowego władcy w dniu pochówku starego władcy. Bardziej współcześnie można powiedzieć „show must go on”, bez względu na wszystko. Można się z tym  nie zgadzać, buntować się takiej kolei rzeczy… A i tak nic nie poradzimy. W kontrze można powiedzieć, że to nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych. Tak czy inaczej, życie wydaje się za krótkie by w końcu nie przyjąć słuszności powiedzenia: „umarł król, niech żyje król”.           
Show must go on - powiedzenia
 
 
 format publicystyczny #5 
grafika postu © by bywalec życia

Yhm... to może nie być głupi pomysł?!

Aby dołączysz do grona subskrybentów Bywalca Życia. I Otrzymywać powiadomienia o nowych konkursach, wpisach i wielu innych akcjach.

Wyrażam zgodę na przekazanie moich danych osobowych do MailChimp ( więcej informacji )

Trzy żelazne zasady Bywalca Życia. Zero spamu. Bezpieczeństwo adresu e-mail. Możliwość wypisania się z listy subskrybentów w każdej chwili.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najlepsze
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
31 grudnia 2019 19:41

MIEJSCE 10 „CO MASZ ZROBIĆ JUTRO, ZRÓB DZISIAJ”. – Bardzo motywujący jest ten mem ze Spongebobem 😉

Marcin
Marcin
24 grudnia 2019 17:33

Miejsce 10 Z wiekiem dochodzę do wniosku, że planowanie pewnych spraw nijak się ma do tego co przynosi życie. Dlatego często choć oczywiście nie w ważnych sprawach pozwalam sprawom toczyć się swoim własnym rytmem. Często wychodzę na tym lepiej niż wtedy gdy planuję sobie coś w najdrobniejszych szczegółach. Czasami pełen spontan jest lepszy, bo nigdy do końca nie możemy przewidzieć tego, co przyniesie życie. Miejsce 9 Według mnie od samej chęci na coś do jej realizacji daleka droga i nikogo tak naprawdę nie obchodzi to co chcieliśmy zrobić również dla kogoś, bo jak napisałeś liczy się tylko efekt końcowy. Trud,… Czytaj więcej »

alpacasquare
5 listopada 2019 10:26

Mój ulubiony to „DLA CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO”. Sprawdza mi się w każdej sytuacji, kiedy tylko brakuje mi motywacji. Wtedy zadaje sobie pytanie, czy na prawdę chce to zrobić, a potem myślę sobie, żeby przestać myśleć i skupić się tylko i wyłącznie na celu. I wszystko dzieje się samo, zawsze się udaje :D!